تعمیر دستگاه بخور

سلام یه دستگاه بخور هست کار نمیکنه پاورش روشن میشه ولی بخور درست نمیشه میخواستم بدونم پیزو رو چگونه میشه تست کرد وچند ولته و چه جوری ولت بهش میرسه و اینکه ترانزیستتور bu406 به پیزو برق میده طریقه ی تست این ترانزیستور هم مثل ترانزیستورهای معمولیه

استاد پیزو بحور رو چه جوری باید روشن کنیم ولت خاصی داره ؟ من بخوام پیزو رو داخل یه پارچ آب بذارم چه جوری باید روشنش کنم

سلام دوست عزیز، قطعه پیزو الکتریک، در صورت نوسان پیدا کردن، ولتاژ پیدا میکنه و برعکس اگر ولتاژ متغیر بهش بدید، نوسان میکنه. درایور های این قطعه، با فرکانس مشخصی دو سر اون ولتاژ رو به نوسان در میارن و این قطعه به لرزه درمیاد و باعث بخار شدن مولکول های آب میشه. برای تست اون با توجه به مشخصات قطعه، باید نوسان ایجاد کنید. در مورد اون ترانزیستور که اشاره کردید، آیا دیتاشیت اون رو پیدا کردید؟ با تست دیود میتونید متوجه بشید که بی جی تی هست یا نه. روش تست اون همون روش هایی هست که توضیح داده شده.

بعد ولت dc متغییر بهش بدیم یا ac و این دائما باید تغیراتو داشته باشه

چه جوری باید نوسان ایجاد کنم یعنی چن ولت و قطع وصل کنم که تستش کنم با کلید میشه ولت وقطع ووصل کرد ؟یا منظور از نوسان ولتاژ کم وزیاد بشه دائم چه جوری دستی خارج از مدار اینکارو کنم

باسلام با اجازه استاد معین
معمولا فرکانس کاری این نوع بخور سرد ها فرکانس حدود۱.۶۶ مگاهرتز دارن
که توسط اون ترانزیستور ایجاد بی شه و به پیزو داده می شه و معمولا ولتاژ کاری آنها ۲۴.۳۶.۴۸
ولت می باشد

یعنی الان بخوام پیزو بیرون مدار تست کنم ۲۴ ولت بدم توسط منبع تغذیه آزمایشگاهی بخور ایجاد میکنه یا باید ولت و کم وزیاد کنم نوسانو چه جوری بیرون مدار واسه تستش ایجاد کنم

سلام شما در مورد سوئیچینگ باید پیزو را با فرکانس ۱.۶۶ مگاهرتز راه اندازی کنید
می تواند از نقشه ها در اینترنت چیزی متوجه بشید ولی می تواند نقشه برد را در کاغذی بکشید
می تواند در مدارات سوئیچینگ به جواب خود برسید.

سلام، ضمن تشکر از پاسخ سایر دوستان، همونطور که دوستان هم اشاره کردن، برای تست پیزو شما باید یک نوسانگر با فرکانس مورد نظرتون بسازید. در مورد اینکه این ولتاژ نوسانی dc باشه (یعنی منفی نشه) و یا ac باشه (یعنی منفی هم بشه) هم هر دو حالت ممکن هستن و بسته به خود قطعه داره.

1 پسندیده

مرسی ممنون