منبع تغذیه فکس

ولتاژ اولیه تا روی خازن صافی اولیه ۳۲۰ ولت هست، .منم همونو پرسیدم ورودی و خروجی ترانس ac هست؟ یا dc ؟که تو جوابتون متوجه نشدم ولتمترو رو ac بذارم یا dc ؟و واولیه وثانویه ترانسو بگیرم ماسفتو چک کردم سالمه دیود شاتکی خروجی هم سالمه الان ورودی خروجی ترانسو چه جوری بگیرم ؟ رو ac یا dc مولتی متر ؟ بعد گفتین نوسان ولت داریم چقدر از چند تا چند ولت ورودی وخروجی ترانس باید نوسان کنه ؟ وبعد کارکرد آیسی tl431c رو نفهمیدم واسه چیه؟ بغل خروجی بغل اپتو کوپلر بود

سلام استاد یه فکس هست روشن نمیشد بررسی کردم برد پاورش خروجی نمیده ولت تا ۳۲۰ خازن ورودی dc میاد ولی بعد اون نمیدونم آیسی سویچینگ خرابه یا ماسفت یا بقیه مدار آیسی سوییچینگ اسمش ka7552.rg28a هست وماسفتش k2651 از کجا شروع کنم به نظرتون، یه قطعه هم بغل اپتو کوپلر قسمت ثانویش هست به اسم tl431c اینم نمیدونم چیه و کارکردشو میخوام بدونم و آیا ورودی و خروجی ترانس ac هست ؟میتونم ولت مترو رو ac بذارم و ولت ورودی وخروجی ترانسو بگیرم که از ماسفتو آیسی سوییچینگ مطمئن شم ؟ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم 2021-11-29/1638200305-466428-1638200269502274523539457333530.jpeg
2021-11-29/1638200343-934155-16382003082581344325661143721260.jpeg

سلام استاد ممنون میشم پاسخ بدید

بله. حتما

>

@vaisaninia1368#6916 بعد گفتین نوسان ولت داریم چقدر از چند تا چند ولت ورودی وخروجی ترانس باید نوسان کنه ؟

این رو نمیتونید با مولتی متر اندازه بگیرید. حتما نیاز به اسیلوسکوپ هست. محدودش مهم نیست و همینکه ولتاژ روش بالا پایین بشه نشونه خوبی هست. اگر کلا نوسان نداشته باشه یا مشکل از آی سی سوییچ هست یا از ترانزیستور سوییچ.

از مود DC استفاده کنید. داخل جواب قبلی گفتم که از AC فقط برای اندازه گیری برق شهر میشه استفاده کرد و برای کاربردهای دیگه معمولا از DC استفاده میکنیم. نکته مهم دیگه هم اینکه ما در خیلی از شرایط لازم نیست بدونیم که ولتاژ چند هست. همینکه ولتاژ وجود داشته باشه کافیه. لطفا جواب قبل من رو یک بار دیگه بخونید.

در مورد آی سی tl431c هم آیا داخل اینترنت گشتید و دیتاشیت اون رو خوندید؟
فقط با سرچ همین عبارت در گوگل به این نتیجه میرسیم:
The TL431 is a three-terminal adjustable precision shunt voltage regulator integrated circuit. With the use of an external voltage divider, a TL431 can regulate voltages ranging from 2.5 to 36 V, at currents up 100 mA.

این هم آدرس دیتاشیت اون:
https://www.ti.com/lit/gpn/tl431

وقتی با قطعه ای که نمیشناسید روبرو میشید، دیتاشیتش رو با دقت بخونید. بعد داخل اینترنت بگردید ببینید بقیه در موردش چی گفتن و کجاها استفاده کردن.
این آی سی مثل یک دیود زنر برنامه پذیر عمل میکنه. یعنی مثل این هست که ولتاژ شکست زنر رو شما بتونید تنظیم کنید. در مدار های فیدبک منابع تغذیه بعضی جاها از این قطعه استفاده میشه.

ممنون از پاسختون سرچ کردم ولی کاراییش رو تو اینجا نمیدونستم

فیوز نسوخته فقط خروجی نداریم

سلام ممنون از راهنماییتون استاد معین پاسخ جامعی میدن

جناب معین این آیسی ۴۳۱ کارش تو مداره فیدبکه ؟ و نحوهی تستش چه جوری هست؟ مرسی

سلام دوست عزیز و با تشکر از پاسخ سایر دوستان. تفاوت حالت ac و dc در مولتی متر ها این هست که در حالت ac، مولتی متر سعی میکنه که با انتگرال گرفتن از ولتاژ، مقدار RMS رو حساب کنه. (البته اونهایی که نوشتن true rms اینطوری کار میکنن. بقیه به صورت پیشفرض، سیگنال رو سینوسی در نظر میگیرن.) پس اون حالت ac مگر در حالتی که بخواید برق شهر رو بگیرید باهاش، زیاد به کار ما نمیاد و معمولا ما از حالت dc استفاده میکنیم. پس مهم نیست که یک ولتاژ داره با سرعت مقدارش تغییر میکنه، چون ما دنبال مقدار ولتاژ نیستیم. ما میخوایم بدونیم کجاها ولتاژ وجود داره. پس اگر بین دو پایه، عدد مولتی متر شروع کنه تغییر کردن و مدام زیاد و کم بشه، یعنی اونجا ولتاژ وجود داره. عددش برای ما الان مهم نیست چون داریم عیب یابی میکنیم و میخوایم ببینیم ولتاژ کجا قطع شده.
شما مهم ترین کاری که باید اول بکنید این هست که دنبال قطعه خراب یا جای سوختگی بگردید با همون روش هایی که داخل بسته گفته شده.
در مرحله بعدی، شما ببینید که ولتاژ تا کجا مدار وجود داره. (لطفا خیلی خیلی دقت کنید، کار با مدار تغذیه میتونه خطرناک باشه. مخصوصا باید مراقب باشید که با سر مولتی متر، جایی رو به جای دیگه اشتباهی وصل نکنید.)
پس نتیجه این شد که اول دنبال خرابی ظاهری باشید و بعد ببینید ولتاژ تا کجا پیش رفته. بین دو سر اولیه ترانس ولتاژ هست؟ دو سر ثانویه چطور؟ خازن ثانویه چطور؟ مدار فیدبک رو پیدا کنید و چک کنید که مشکلی نداشته باشه. و همینطور ادامه بدید تا به خرابی برسید.
پایه های ترانزیستور به هم راه میدن؟ اگر میدن از مدار خارج کنید و ببینید باز هم راه میدن؟
کلا بدونید که بیشتر خرابی ها از همین ترانزیستور هست و خازن های الکترولیت و همچنین دیود ثانویه. اینها رو خیلی خوب چک کنید.

1 پسندیده

سلام. ،431 یه ای سی تثبیت کننده ولتاژ هست
ورودی و خروجی ترانس با مولتی متر نمیشه چک کرد ac هست ولی فرکانس بالایی داره و بسته به مدل مولتی متر تون اگه سرعت بالایی رو سنس کنه میتونه نمایش بده در غیر اینصورت نمیشه چک کرد.
اول ببینید سمت ثانویه اصلا ولتاژ دارید یا خیر؟

بله، معمولا در قسمت فیدبک استفاده میشه. برای تستش، ولتاژ پایه هاش رو اندازه بگیرید. ولتاژ اون پایه ای که رفته به اپتوکوپلر باید قطع و وصل بشه. بین پایه های آی سی نباید اتصال کوتاه وجود داشته باشه.