چگونگي نصب ولوم به ماژول افزاينده ولتاژ

چرا خیلی فرق میکنه البته مولتی ترن و ولوم هر دو مقاومت هستند و مثبت ومنفی فرق نمیکنه البته ولوم ولتاژ خروجی از سمت وسط هست فکر میکنم مولتی ترن هم همین طور برای اطمینان در گوگل سرچ بزنید پیدا میکنید ولی اگر مولتی ترن هم pin out مثل ولوم باش مشکلی نداره اگر نبود نمی تونید لحیم کنید باید طبق دیتاشیت سیم کشی کنید اقا بهزاد

@behzad92#6575
خواهش می کنم

@omid-electronic#6560
ممنونم رفيق
امان از بيسوادي
ببخشيد من تو حوزه الكترونيك سواد زيادي ندارم و فقط ميخونم و ور ميرم تا يه چيزي از الكترونيك گيرم بياد
ماژول و ولومم همينه كه تو عكسه
از رو عكس و ديتا شيتش نميشه الان گفت چه جوري لحيم كنم ؟
در هر صورت سپاسگزارم اميد جان

>

@behzad92#6593 پتانسيومتر بيشتر از مولتي ترن باشه كه ايرادي نداره؟

استفاده از مقاومتی که مقدارش متفاوت هست میتونه با توجه به مدار، مشکل ساز بشه و جمله شما صحیح نیست.

>

@behzad92#6593 ولوم هاي دوبل كه شش پايه دارند ميشه جاي اين ولوم سه پايه استفاده كرد؟

بله مشکلی پیش نمیاد. بسته به مدلش عموما پایه هاش تفاوتی نداره.

@Mehrad#6604
سلام و عرض احترام
يعني ولومي كه در بالا انتخاب كردم با توجه به ماژولي كه عكس و مشخصاتش رو زدم به نظر شما مناسبه يا ولوم رو تغييرش بدم ؟
ممنون از اينكه وقت ميگذاريد

دوستان سلام
راهنماييم كنيد چطور اين ولوم 100 كيلو رو بجاي پتانسيومتر رو ماژول افزاينده ولتاز دي سي به دي سي نصب كنم . شكل و نقشه قطعات بپيوست هست .

ممنون از راهنمايي تان : بهزاد2021-11-02/1635838642-388648-afzayndh-oltazh.jpeg
2021-11-02/1635838652-145261-afzayndh-oltazh-1.jpeg
2021-11-02/1635838657-54051-100-kylo.jpeg
2021-11-02/1635838661-284020-olom-100-kylo.jpeg

سلام دوست عزیز، پتانسومترهای ۳ پایه عموما پایه وسطشون شبیه هم هست. پایه های کناری هم دو سر مقاومت اصلی هستن و جابجا زدن اونها مشکلی ایجاد نمیکنه. فقط اگر جابجا بزنید، تاثیر چرخش ولوم روی مقدار مقاومت، برعکس میشه. یعنی مثلا قبلا اگر راستگرد، مقاومت رو زیاد میکرده، الان چپ گرد مقاومت رو زیاد میکنه. بنابراین ایرادی نداره اگر جابجا بزنید. فقط دقت کنید که مقدار مقاومت پتانسیومتر ها برابر باشن. یعنی اگر قبلی 10K بوده، حتما با پتانسیومتر 10K جایگزینش کنید.

اميد جان ممنون از پاسخت
آره ميدونم بايد مولتي ترن رو در بيارم و ولوم رو بذارم جاش
سوالم اينه كه اميد جان جابجا زدن پايه ها مشكلي ايجاد نميكنه ؟
يعني چپ و راست زدنش ؟ وسطي كه هيچ , چپ وراست رو جابجا بزنم فرقي نميكنه ؟

ممنونم ازت

@Mehrad#6584
سلام
ضمن تشكر از اميد عزيز كه در غياب شما زحمت من به گردن ايشون افتاد
ممنونم از راهنماييتون
مهرداد جان پتانسيومتر بيشتر از مولتي ترن باشه كه ايرادي نداره؟
بهمين خاطر من پتانسيومتر 100 كيلو انتخاب كردم و ماژول هم همونيه كه عكسش رو در بالا گذاشتم .
اين مشخصات ماژوله :

ولتاژ ورودی: 10 تا 32 ولت DC
ولتاژ خروجی: 10 تا 35 ولت DC
حداکثر جریان خروجی: 10 آمپر
حداکثر جریان ورودی: 16 آمپر
از اتصال کوتاه کردن خروجی و بر عکس زدن قطب ها پرهیز شود
حداکثر دمای مجاز هیت سینک : 80 درجه ی سانتی گراد
ولوم :
ولوم 100K اهم استاندارد

در ضمن مهرداد جان از ولوم هاي دوبل كه شش پايه دارند ميشه جاي اين ولوم سه پايه استفاده كرد؟ اگه ميشه كدوم پايه ها رو بايد وصل كرد ؟
البته مشروط به هم مقاومت بودن

سپاسگزارم

من از روی عکس فقط میتونم حدس بزنم و به نظر میاد که قطعه آبی رنگ روی برد 10K باشه. بهتره که شما هم ولوم 10K بهش وصل کنید.

البته بجای مولتی ترن

سلام اقا بهزاد با اجازه استاد اون مولتی ترنی که بعد از سلف هست رو با ید دمونتاژ کنید و پتانسیومتر رو لحیم کنید

سلام من طبق عکس میخام دو تا ولوم مولتی ترن را با پتانسیومتر مولتی ترن جابجا کنم روش و صل پایه های ولوم باید به چه شکل باشه مثلا پایه وسط ولوم با پایه وسط پتانسیومتر یکیه یا فرق میکنه لطفا یک طرحی برای روش وصل پایه ها بدید مثلا طرح عکس اولی درسته؟
AddText_۰۸-۲۴-۰۵.۱۰.۴۵

AddText_۰۸-۲۴-۰۴.۴۳.۴۹
AddText_۰۸-۲۴-۰۴.۵۲.۴۸

سلام دوست عزیز، مولتی ترن ها و پتانسیومتر ها همگی مقاومت های متغیری هستن که سه تا پایه دارن. ۲ تا از پایه ها دو سر مقاومت اصلی هستن و پایه سوم مقاومت رو به دو قسمت تقسیم میکنه.
ترتیب پایه ها همیشه ممکنه که مشخص نباشه و بهترین روش تست پایه ها با مولتی متر هست.
شما باید دو سر اصلی مقاومت کل رو پیدا کنید در هر دو قطعه و اونها رو به هم وصل کنید. پایه باقی مانده هم میشه سر وسط مقاومت که اونها رو هم باید به هم وصل کنید.
برای پیدا کردن دو سر مقاومت کل، مولتی متر رو روی حالت تست مقاومت قرار بدید و دو پایه ای رو پیدا کنید که مقدار مقاومت بین اونها با چرخاندن مولتی ترن و یا پتانسیومتر تغییر نمیکنه.
پایه سوم، اون پایه ای هست که مقدارش نسبت به هرکدوم از پایه های دیگه با چرخاندن مولتی ترن و یا پتانسیومتر تغییر میکنه.
حالا که پایه ها رو تشخیص دادید، هر پایه رو به معادل خودش روی قطعه بعدی وصل کنید. لطفا دقت کنید که مقدار مقاومت کل در هر دو قطعه باید یکی باشه که بتونید با اطمینان جایگزین همدیگه کنیدشون.

1 پسندیده

تشکر از اموزش