نحوه کار آپ امپ در مود تقویت کنندگی

سلام ، در مود تقویت کنندگی آپ امپ ، وقتی فرکانس ورودی را به پایه رفرنس (مثبت آپ امپ) و خروجی را به پایه ورودی (منفی آپ امپ) متصل می کنیم در این حالت چگونه می شود که وقتی در لحظه اول پایه منفی ولتاژش صفر است و پایه رفرنس ولتاژش بالا می رود (ولتاژ صوت) ، آپ امپ متناسب با ولتاژ رفرنس در خروجی اعمال می کند؟ مگر طریقه کار آپ امپ بر اساس تفاضل دو پایه نیست؟ خوب الان ولتاژ پایه منفی کمتر از ولتاژ پایه رفرنس هست پس قاعدتا باید کمترین مقدار در خروجی اعمال شود ، و یا زمانی که نسبت تقویت فرکانس را با یک تقسیم مقاومتی تعیین می کنیم چگونه می شود که وقتی ولتاژ رفرنس بالا رفته و از ولتاژ منفی بیشتر است باز متناسب با این تغییر ، در خروجی شاهد تغییر هستیم؟ چون طبق فرمایش شما حاصل این تفاضل صفر یا کمتر از صفر می شود و قاعدتا آپ امپ باید کمترین مقدار را در خروجی اعمال کند ، ممنون می شم این مشکلو برای بنده جواب بدید، سپاسگزارم…

سلام دوست عزیز، اپ امپ هم قطعه پیچیده ای هست و هم مود های کاری خیلی زیادی داره. کلا قطعه ای هست که انواع و اقسام کاربردها رو میشه باهاش داشت.
ما یکی از مود های ساده اون یعنی مود تفاضل رو بررسی کردیم. اپ امپ مود های دیگه ای هم داره از جمله جمع کننده، مشتق گیر، انتگرال گیر و … و برای درک دقیق رفتار اون در حالت هایی که اشباع نشده، باید روابط حاکم روی پایه هاش رو بدونید.
اگر علاقه دارید که در مورد اپ امپ بیشتر بدونید، این لینک رو مطالعه کنید. این لینک به زبان ساده، مود های کاری اپ امپ رو با توضیحاتش و روابطش براتون شرح داده.
https://www.electronics-tutorials.ws/opamp/opamp_1.html
دقت کنید که سمت راست صفحه یک منو هست که مود های مختلف رو توضیح داده. پیشنهاد میکنم به همه موارد نگاه بندازید: