تخليه بار خازن پاور كامپيوتر

بله، دقت کنید که لامپ رشته ای باشه و نه کم مصرف و نه LED

@Mehrad#6050
سلام
ممنون از پاسخ تون
پس ميفرماييد دو سر سيم يك سرپيچ رو كه لامپ 220 ولت بهش وصله رو به دو پايه خازن بزنم خازن تخليه ميشه ؟2021-09-20/1632124130-282202-khazn.jpeg

سلام دوست عزیز، خازن های بزرگی که در ورودی منابع تغذیه بعد از پل دیود استفاده میشن برای صاف کردن ولتاژ یکسوشده برق شهر استفاده میشن و ولتاژ اون ها تا پیک بالای سیگنال سینوسی برق شهر بالا میره. این مقدار با توجه به برق ایران برابر ۲۲۰ ولت ضرب در رادیکال ۲ هست که میشه حدود ۳۱۰ ولت و عدد ۱۰۰۰۰ ولت اشتباه هست. میتونید ولتاژ این خازن ها رو با استفاده از مولتی متر اندازه بگیرید.
این ولتاژ در صورتی که در دست شما تخلیه بشه، خطرناک هست و میتونه باعث سوختگی بشه. برای تخلیه این انرژی بهترین روش استفاده از یک مقاومت هست که با توجه به اینکه لامپ های رشته ای هم یک مقاومت هستن درواقع، میتونید از لامپ های رشته ای استفاده کنید. بدترین روش استفاده از اتصال کوتاه توسط نوک پیچ گوشتی هست که متاسفانه خیلی ها از این روش استفاده میکنن و باعث صدمه به خازن میشه.
در ساختار داخلی خازن ها، یک مقاومت وجود داره که بهش میگن مقاومت نشتی که باعث میشه خازن بعد از گذر زمان خالی بشه و شارژش رو از دست بده. ولی به هر حال شما ریسک نکنید و حتما قبل از دست زدن به مداری که همچین خازنی داخلش هست، خازن اون رو تخلیه کنید.

ممنون از پاسخ و احساس مسئوليت تان
فقط شما فرموديد كه ولتاژ تا 310 ولت ممكنه بالا بره
اين موضوع باعث سوختن يا تركيدن لامپ نميشه ؟
چون يادمه در پست هاي قبلي شما فرموده بوديد ميزان افزايش ولتاژ ميتونه باعت سوختن دستگاه يا هر وسيله ديگري بشه كه نيازش كمتر از ولتاژ ورودي به اون باشه
موفق باشيد

لامپ های رشته ای، تحمل ۳۱۰ ولت رو دارن. در واقع وقتی که شما لامپ رشته رو روشن میکنید، ولتاژ اون از ۳۱۰ مثبت به ۳۱۰ منفی میره و این عمل ۵۰ بار در ثانیه اتفاق میفته. پس نگران سوختن لامپ نباشید. البته اگر یک لامپ رو همیشه با ۳۱۰ ثابت روشن کنید، عمرش کم میشه ولی برای خالی کردن خازن، وقتی که لامپ رو وصل میکنید، در یک لحظه خیلی کوتاه خازن خالی میشه و هیچ اتفاقی نمیفته.

سلام
دوستان بار خازن پاور كاميوتر كه گفته ميشه چيزي نزديك به 10000 ولت هست حتما نياز به تخليه داره يا اگه پاور كامپيوترم كه بيش از يكساله از كيس خارج شده و استفاده اي ازش نشده اين بار خود به خود تخليه شده ؟
اساسا خازنها اگر استفاده نشه تخليه بار ازش خود به خود صورت ميگيره يا حتما بايد تخليه بشه ؟
اگه حتما بايد تخليه بشه لطفا راهنماييم كنيد چطور اينكار رو بكنم. با يه تست لامپ 12 ولت ميتونم اينكار رو بكنم ؟

ممنون