حداکثر عرض برای پلت فرم

@Manizadeh#5837 ممنون از پاسخ شما جناب دکتر…یک سوال دیگه داشتم ولی نمیدونم چرا گزینه ی ((پرسیدن سوال جدید)) رو که میزنم و بعدش که سوال رو مینویسم سوال ارسال نمیشه…پس اجازه بدید که سوالم را در همین قسمت بپرسم…در عکس زیر همان طور که مشاهده میکنید در خط ورودی پمپ به دلیل اینکه دما و فشار بالا است مجبور شده ام که خط را انعطاف پذیر کار کنم و از تعداد زیادی زانویی استفاده کنم تا بتوانم از سزار OK را بگیرم…حال سوال اینجاست که ایا استفاده از این همه زانویی باعث نمیشه که فشار سیال خیلی افت پیدا کنه و پدیده ی کاویتاسیون در پمپ رخ بده؟؟؟…ایا طراح پایپینگ بعد از اینکه پایپینگ را طراحی کرد باید دوباره محاسبات NPSH پمپ انجام دهد تا ببیند که ایا کاویتاسون رخ میدهد یا خیر؟
2021-08-27/1630066372-541966-pppppp.png

@Manizadeh#5837 سلام استاد…قبلا فرمودید که مکان پلت فرم ها و ابعاد ان ها دست مهندس پایپینگ نیست …ولی فکر کنم که orientation پلت فرم ها دست مهندسه پایپینگه …درست عرض میکنم؟؟

@saeed1370#5832

بله طراحی پلتفرم یک تجهیز بر عهده تیم مکانیکال هست و شما فقط اون رو مدل میکنید

گرچه که میتونید در جلسه مشترک نظرتون رو بگین ولی تصمیم گیرنده شما نیستید

@Manizadeh#5850 این recalculation باید توسط مهندس فرایند انجام گیرد یا مهندس پایپینگ؟

سلام استاد…همان طور که در شکل زیر مشاهده میکنید اگر عرض پلت فرم را 80 سانتی متر در نظر بگیریم دسترسی به شیر امکان پذیر نمیباشد ولی مثلا اگر عرض ان را نزدیک 2 متر تعبیه کنیم دسترسی به شیر امکان پذیر خواهد بود…ایا میتوانیم عرض ان را 2 متر تعبیه کنیم؟حداکثر عرضی که میتوانیم برای یک پلت فرم در نظر بگیریم چه مقدار است؟
2021-08-22/1629605615-20510-4.png

@saeed1370#5843
در این خصوص در اموزش خدمنتون توضیح دادم که باید تعداد بهینه ای از زانو انتخاب شود. محاسبات مجددا نیاز به RECALCULATION دارد.

@saeed1370#5854

مهندس فرآیند با اطلاعات دریافتی از مهندس piping این کارو انجام خواهد داد

@Manizadeh#5819 ممنون از پاسخ شما…یعنی منظور شما این است که مکان پلت فرم ها و عرض ان ها را مهندس پایپینگ مشخص نمیکند و مکان ان ها و ابعاد ان ها قبل از انکه مهندس پایپینگ شروع به مدلسازی پایپینگ کند مشخص است و مهندس پایپینگ تنها وظیفش اینه که ان ها را در مکان هایی که از قبل مشخص شده است مدل کند …و بعدش که ان ها را در مکان های از قبل مشخص شده قرار داد بعدش شروع به مدلسازی پایپینگ و شیر ها کند و شیرها را از کنار این پلت فرم ها عبور دهد تا دسترسی مناسب صورت گیرد …ایا درست متوجه شدم؟پس یعنی مهندس پایپینگ حق ندارد که بگوید در فلان مکان باید پلت فرم نصب شود ؟

@saeed1370#5874
با سلام و احترام

خیر ارینتیشن نازل ها در بعضی از مخازن با نقطه نظرات تیم PIPING تعیین میشه ولیکن در کل توسط تیم مهندسی مکانیک تجهیزات موقعیت دقیق مشخص میشود.

@saeed1370#5737
با سلام و عرض ادب

تعیین کننده پلتفرم شما نیستید و باید در نقشه مکانیکال تجهیز دیده شود. ضمن اینکه با توجه به میزان باری که PLATFORM بروی تجهیز ایجاد میکند باید از سوی طراح تجهیز دیده شود.