جابه جایی مقاومت و ال ای دی

مهندس وقت بخیر توی‌فصل اول قسمت 8 مداری بستین که ال ای دی با ترانزیستور و‌کلید به جای میکرو بسته شد اما توی کشیدن مدار که عکسش رو فرستادم فکرمیکنم جای مقاومت و ال ای دی جابجاس اگه ولتاژ بالا بود لامپ میسوخت درسته؟

@Mehrad#5422 سپاس مهندس عزیز بنده هم برام جای سوال بود ایا میشه همه جا مقاومت رو قبل و بعد استفاده کنیم که جوابمو گرفتم موفق باشید

با سلام
با اجازه ی مهندس معین ،
آقای مقدم ، مقاومت رو فرقی نداره چه بالای ال ای دی بزارید چه پایینش ، کار مقاومت اینه که جریان رو محدود کنه و در هر دو حالت اینکار رو میکنه .
البته منتظر پاسخ مهندس معین هم باشید که همیشه عالی پاسخ میدن.

سلام دوست عزیز، با تشکر از پاسخ صحیح دوستان. من سعی میکنم کمی بیشتر توضیح بدم:
مدار، یک مسیر بسته برای حرکت الکترون ها هست. الکترون ها از پایانه منفی باتری خارج میشن، داخل مدار میرن و بعد از پایانه مثبت دوباره وارد باتری میشن. (باتری، منبع تغذیه و ...) مقاومت شبیه یک گرفتگی در مسیر حرکت هست که حرکت الکترون ها رو کند میکنه. چونکه این مسیر بسته هست، هرجای مدار که مقاومت وجود داشته باشه، حرکت همه جای اون مسیر از مدار کند میشه. (سعی کنید با یک لوله آب که در یک مسیر بسته آب رو میگردونه تصور کنید. هرجای لوله اگر گرفتگی داشته باشه، حرکت آب همه جای لوله کند میشه)

دقت کنید که این مطلب به این معنی نیست که جای قطعات در مدار مهم نیست و میشه تقدم و تاخر قطعات رو عوض کرد. اتفاقا جای قطعات خیلی مهم هست و شما خیلی وقت ها شما نمی تونید حتی جای مقاومت رو عوض کنید چه برسه به خازن و سلف و ...
در این مدار خاص، اهمیتی نداره مقاومت کجا هست. هدف مقاومت این هست که نذاره جریان زیاد بشه و برای این هدف خاص، میتونه هم قبل از led قرار بگیره و هم بعد از led.

1 پسندیده