نقش دیود، مقاومت و خازن در مدار

>

@m-aboli#5215 در مورد سوال 3 .من نقشه همه بلوک های فیدبک رو نکشیدم فقط یه سر از اولیه ترانس امده به سمت مدار فیدبک. میخواستم ین سر که امده جهت رفرنس هست یا از امدن سه سر اولیه ترانس به سمت فیدبک هدفهای دیگری هم وجود دارد؟
> در واقع میاد پایین به سر مقاومت 10 اهم و بعد 2 تا خازن smd و بعد هم دیود

> >

میخواستم ببینم معمولا چه استفاده ایی از این قضیه میشه؟

کلا مدارهای تغذیه خیلی بستگی به آی سی استفاده شده دارن و خیلی متنوع هستن. شما باید کل مدار رو کامل بکشید که بشه گفت نقش هر قطعه چیه و اینطوری نمیشه نظر داد. یک سری آی سی سوییچینگ هستن که برای روشن شدن احتیاج به یک سیم پیچ کمکی دارن و با توجه به تعداد پایه هایی که ترانس در شکل شما داره، به نظر میاد این سیم پیچ کمکی هست که داره میره برای روشن کردن آی سی و فیدبک نیست. ولی به هر حال باید حتما کل مدار رو داشت که بشه نظر داد.

2021-06-14/1623653030-525734-105822.jpeg
2021-06-14/1623653045-358818-105635.jpeg

2021-06-14/1623653060-101350-105619.jpeg
سلام. در تصاویر
نقش دیود و مقاومت و خازن چیست؟

مدار گیرنده دیجیتال هست مهندس جان

در تایپ بالا یه سر امده پایین من اشتباهی تایپ کردم

2021-07-12/1626107509-275843-205802.jpeg

@m-aboli#5266

@m-aboli#5266 سلام جناب مهندس
میشه کار این قسمتهایی که مشخص کردم رو توضیح بدین؟

ببخشید در سوال بالا سلف نیست اشتباه تایپی هست. نقش ان سیم پیچ کمکی ترانس. خازن و دیود و مقاومت
Ipeak که در دیتا شیت روی مقاومت هست برای چیست؟

متشکرم

جناب مهندس در تصویر بالا چرا جهت منفی ثانویه چیزی به خروجی ترانس وصل نیست؟
فقط یه پایه جهت مثبت وصل هست که خروجی میره به دیود

کارسلف و دیود و خازنها و ان مقاومت.
اگه کمی بالاتر برید و درتکمیل سوالات بنده یه سر از ترانس که امده بود سمت مدار فیدبک اینجا هست. توضیح کامل بدین. ممنون

وقتی بصورت گرم ولتاژ میگیرم دوسر مقاومت و خازن 0 نشون میده چون اختلاف ولتاژی ندارند پس کاربردشون اینجا چیست؟

متشکر از پاسخ کامل تون

نقش ان خازن که اولیه ترانس هست و پایه دومش ثانویه ترانس هست چیست؟

پس دیود و خازن کار هرزگرد رو دارند؟

اگر مقاومت کوچک نیست و ۱۰۰ کلو اهمی که میگید هست، برای همون برای clamp هست که یک جورایی نقش هرزگرد رو داره. عکس زیر رو ببینید:
2021-06-27/1624812574-869108-image.png

اون قسمت که به اسم clamp مشخص شده متشکل از یک مقاومت، یک خازن و یک دیود است (البته در مدارهای مختلف، ترکیب های متفاوتی ممکنه ببینید) که همون نقشی رو داره که گفتم.

>

@m-aboli#5177 سوال 2: چرا منفی رو از سرخازنی که ولتاژ 380 ولت هست گرفته از نظر علمی میشه توضیح بدین؟

وقتی که برق شهر از پل دیود میگذره، dc میشه و مثبت و منفی پیدا میکنه که باید مثبت و منفی اون رو به صورت درست به خازن متصل کنیم.

>

@m-aboli#5177 سوال 3. یه سر ورودی از ترانس امده سمت فیدبک جهت چه کاری هست؟

فیدبک رو از خروجی میگیرن یعنی سمت ثانویه و به نظر نمیاد که این شکل درست باشه. هدف از فیدبک این هست که آی سی سوییچینگ بدونه ولتاژ خروجی چقدر هست و سرعت سوییچ رو کم کنه یا زیاد.

دوست عزیز، نکته اول اینکه این پست خیلی طولانی شده و در صورت امکان سوال هاتون رو پست های مختلف با اسم مناسب و توضیح کامل بپرسید که بقیه دوستان بتونن از این سوال و جواب ها استفاده کنن و در صورتی که سوال مشابه داشتن، پاسخش رو پیدا کنن.

حالا جواب سوالتون: این سیم پیچی که اونجا هست، همون سیم پیچی هست که گفته بودم بعضی از آی سی ها لازم دارن برای راه اندازی خودشون. بهش میگن سیم پیچ کمکی یا auxiliary و به صورت یک سیم پیچ اضافی با تعداد دور خاص در ترانس هست. اون دیود برای یکسوسازی جریان اون شاخه هست و اون خازن هم داره صافش میکنه و این سیم پیچ هم داره خود آی سی رو راه اندازی میکنه با توجه به اینکه وارد پایه Vcc شده. مقاومت Ipk هم باید با توجه به نوع آی سی داخل دیتاشیتش ببینید چی هست. ولی معمولا برای تنظیم جریان ماکزیمم آی سی هست. آی سی ها معمولا برای تنظیم ماکزیمم جریان، جلوگیری از آسیب در برابر اتصال کوتاه خروجی و … یک سری خازن و مقاومت بهشون وصل میشه که داخل دیتاشیت ها باید فرمول ها و توضیحاتش رو بخونید.

سلام دوست عزیز، EMI به معنی Electromagnetic interference یا تداخل الکترومغناطیسی هست. مدارهای سوییچینگ شبکه برق رو نویزی میکنن و فیلتر های emi برای از بین بردن اون نویز هست و دستگاه های استاندارد همگی باید این فیلتر رو داشته باشن.

در مورد این سوال:

>

@m-aboli#5134 ناب مهندس در تصویر بالا چرا جهت منفی ثانویه چیزی به خروجی ترانس وصل نیست؟
> فقط یه پایه جهت مثبت وصل هست که خروجی میره به دیود

همون پایه ای که به خازن y رفته میشه گراند قسمت ثانویه. اگر تصویر فقط همین هست، ناقص هست و کامل نیست.

@Mehrad#5123
سلام جناب مهندس
ممنون از جواب تون
ولی در مدار بالا ان مقاومت 100 کیلو اهم هست و نقش فیوز نداره و فیوز اول مدار هست که من نکشیدم در نقشه.
مهندس جان ان دیود و مقاومت و خازن نقش هرزگرد داشته باشه همون طور که جنابعالی توضیح دادید جلوگیری از over voltage در زمان خاموشی مدار هست درسته؟
سوال 2: چرا منفی رو از سرخازنی که ولتاژ 380 ولت هست گرفته از نظر علمی میشه توضیح بدین؟
سوال 3. یه سر ورودی از ترانس امده سمت فیدبک جهت چه کاری هست؟

سلام دوست عزیز، اون مقاومت به احتمال زیاد نقش یک فیوز رو داره. احتمالا مقدارش خیلی کم هست مثلا ۲۲ اهم یا … و کارش این هست که اگر جریان بالایی رد شد، بسوزه و قطع کنه.
اون دیود و خازن در مدارهای فلای بک کارشون جلوگیری از بالا رفتن ولتاژ در زمان خاموش شدن سوییچ هست. وقتی که سوییچ روشن میشه، سیم پیچ اولیه شارژ میشه و وقتی که قطع میشه، اون انرژی به صورت یک ولتاژ خیلی زیاد خودش رو میخواد تخلیه کنه. کار اون دیود و خازن جلوگیری از آسیب رسیدن به مدار در زمان خاموشی هست.
اون خازن بین اولیه و ثانویه بهش میگن Y Capacitor که کارش کم کردن نویز EMI هست. اگر با EMI آشنا نیستید سرچ کنید. خازن های Y هنگام سوختن اتصال باز میشن و نگرانی از اتصال اولیه و ثانویه نباید داشته باشیم.

EMI اشنایی دارم در دروس دانشگاهی. نیروی محرکه مفناطیسی باید باشه یا پسماند مفناطیسی درسته؟

>

@m-aboli#5211 سلام جناب مهندس
> از جواب به سوال 1 نهایت سپاسگذاری رو دارم ولی در مورد سوال 2 متوجه منظور بنده نشدید استاد. منظورم این هست که خازن خودش وقتی در مدار قرار میگیره یه پایه به قطب مثبت و یه پایه به قطب منفی وصل میشه و این خازن y بین پایه اولیه و ثانویه هست و فرمودید در دستگاههای استاندارد باید جهت از بین بردن تداخل مغناطیسی وجود داشته باشه. ولی تعجب بنده از این هست که یه طرف این خازن به مثبت 310 ولی طرف دیگرش تغذیه کننده منفی سمت ثانویه میتونه باشه درصورتی که خود این خازن جهت تغذیه و اثر خودش نیاز به یک زمین داره. چطور تامین کننده منفی سمت ثانویه هست؟

خازن ها همیشه پایه مثبت و منفی ندارن و فقط خازن های پلاریته دار پایه های مثبت و منفی دارن. خازن های نوع y استفاده شده در این مورد رو میتونید از هر دو طرف در مدار قرار بدید. خازنها برای اثر خودشون احتیاج به زمین ندارن، احتیاج به بار الکتریکی دارن که داخلشون جمع بشه. خازن های پلاریته دار هم، پلاریته منفی به این معنی نیست که باید به زمین مدار وصل بشه بلکه به این معنی هست که ولتاژ اون پایه باید از پایه دیگه کمتر باشه. یعنی شما میتونید پایه منفی رو مثلا به ۳ ولت وصل کنید و پایه مثبت رو به ۵ ولت و مشکلی پیش نمیاد. مهم اینه که پایه منفی باید ولتاژش از پایه مثبت کمتر باشه.