سوختن فن خنک کننده

سلام جناب مهندس، وقت بخیر
در صورت سوختن این فن های خنک کننده، وقتی که منبع تغذیه به ورودی فن متصل شود، معمولا جریان اتصال کوتاه در منبع نمایش داده میشود. اما اگر با دادن ولتاژ به دو سر فن هیچ اتفاقی نیفتد، و هیچ جریانی هم روی منبع تغذیه نمایش داده نشود، آیا میتواند به معنی سوختن فن باشد؟ چون این فن در حال کار کردن بوده و به اشتباه جریان ورودی فن در حین کار تغییر کرده (یعنی زمانی که منبع روی حالت constant current بوده، ولوم جریان زیاد شده). در این خصوص در ذهنم ابهامی ایجاد شد که اگر سوخته، چرا مشابه چیزی که قبلا تجربه کرده بودم نیست. به این معنی که چرا جریان اتصال کوتاه، بر روی منبع نمایش داده نمیشود؟ آیا این اتفاق به معنی سالم بودن سیم پیچ و صرفا سوختن یک المان بر روی pcb است؟
سوال دومم در خصوص این فن ها لزوم استفاده از چنین pcb ای با ic و کلی مقاومت و خازن است. ممکنه به صورت مختصر منطق مدار pcb فن ها، خصوصا مدل های دور بالا را توضیح بفرمایید. یعنی یک عملکرد ساده ارمیچر، چرا باید نیاز به مداری داشته باشد که در نگاه اول مداری با المان های زیاد است؟ مثل مدل زیر:
تشکر از صبوری شما برای پاسگویی سوالات
2021-05-27/1622126777-272857-1.jpeg

سلام دوست عزیز، کلا دستگاه ها وقتی که در شرایط نامناسب قرار میگیرن و میسوزن میتونن اتصال کوتاه بشن و یا می تونن اتصال باز بشن. این دستگاه هم اگر هیچ جریانی نمیکشه و واکنشی به ولتاژ ورودی نشون نمیده، اتصال باز شده و قطعه یا قطعاتی طوری سوختن که دیگه اتصال الکتریکی ندارن. میتونید با باز کردنش و دنبال کردن مسیر ورودی ولتاژ، به قطعی برسید. خیلی وقت ها دستگاه ها روی ورودیشون فیوز دارن و اینکه الان هیچ واکنشی نشون نمیده به این دلیل هست که فیوز ورودی سوخته و باید تعویض بشه.
در مورد اون مدار ها هم، بسته به نوع این فن ها، مدارهای درایور برای ثابت نگه داشتن دور موتور، تنظیم دور موتور و همچنین در فن هایی که فیدبک دارن، برای راه اندازی سنسور اثر هال و ایجاد فیدبک و ... استفاده میشه. باید ببینید این فن کجا داره استفاده میشه و چه عملکردی داره. از قطعات روی خود pcb هم میشه حدس زد کارش رو اگر عکس داشته باشید.

1 پسندیده