نقطه جوش سوئیچینگ و ماسفت

سلام دوست عزیز، ماسفت ها با توجه به ولتاژی که بین گیت و سورس برقرار میشه، می تونن جریان رو کنترل کنن. نمودار زیر رو ببینید:
2021-04-10/1618061810-875576-gcgdcppnlcvjpeg.png
با تغییر ولتاژ Vgs که ولتاژ بین گیت و سورس هست، شما می تونید جریان درین Id رو کنترل کنید. تا یک جایی ولتاژ بین درین و سورس Vds به صورت اهمی و خطی حرکت می کنه و بعد وارد ناحیه اشباع میشه. بسته به نوع ترانزیستور، این نمودار متفاوت هست و باید ببینید در ترانزیستوری که انتخاب کردید، چه ولتاژهای Vgs تبدیل به چه جریان های Id میشه.

سلام خدمت همه دوستان .
من میخوام یه دستگاه نقطه جوش با منبع تغذیه سوئیچینگ بسازم . میخوام جریان خروجی رو کاهش بدم تا نه به منبع تغذیه فشار بیاد نه اینکه موقع جوش تشخیص اتصال کوتاه بده . میخوام از ماسفت استفاده کنم چون جریان بالاتری رو تحمل میکنه . اما انگار ماسفت ولتاژ رو کنترل میکنه نه جریان چون موقع اتصال کوتاه وقتی ولوم و میچرخوندم فقط ولتاژ تغییر میکرد و تو ولتاژ پایین هم موقع اتصال کوتاه ماسفت خیلی خیلی داغ میشد . یکی از دوستان یه مدار با ۵۵۵ و ماسفت داد و گفت جریان رو کنترل میکنه .
میخوام بدونم با ماسفت میشه جریان و کنترل کرد یا نه ماسفت فقط ولتاژ و کنترل میکنه ؟؟ اگه میشه جریان و کنترل کرد لطفا یه مدار ساده برای کنترل جریان با ماسفت بهم بدید که ولوم هم داشته باشه برای کنترل جریان . یا اینکه کلا ماسفت و کنار بزارم و چند تا bjt رو برای کنترل جریان موازی کنم و دارلینگتون ببندم ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید .
با تشکر