مفهوم استاندارد ابعادی

با سلام خدمت مهندس مانی زاده
سوال اینه که شما در قسمت استانداردها برای نام گذاری و marking اقلام فرمودین مثلا از 3.ASME B31 جهت استاندارد ابعادی استفاده میشه.
ابعاد منظور چی هست؟
طول، قطر یا چیز دیگری؟
ضخامت رو با اسکجول بیان میکنم و سایز رو باروش NPS یاDIN پس منظور از استاندارد ابعادی چیه که فقط ASME B31.3 رو در marking مثلا قید میکنیم؟
تشکر از جواب شما
به عنوان مثال برای Marking Elbow، زمانی ما کد
ASME B16.9 در اخر میبینیم یا قرار میدهیم استاندارد ابعادی را خطاب میکنیم. یعنی سایز لاین و ضخامت Elbow را مطابق با SAME B16.9 تعریف میکنیم؟

سلام و وقت بخیر
احیانا شما اشباه شنیده اید یا اگر من چنین گفتم اشتباه هست. ASME B31.3 کد طراحی است و استاندارد ابعادی نیست.
اقای مهندس در مجموعه های مهندسی دنیا همچون ASME و یا ASTM اسناد مهندسی ای که تولید میشوند، دارای عناوین متفاوتی هستند. بعضی از این اسناد در قامت کد، بعضی دیگر استاندارد هستند. کدهای بدنه های قانونی کار هستند که تخطی از اونها ممکن نیست و در واقع قانون انجام کار هستند. برای مثال مجموعه ASME B31 همگی کد هستند و قوانین طراحی در اونها بیان شده است.
اما بعضی از این اسناد استاندارد هستند، استانداردها هم بر روی موارد محتلفی اعلام نظر میکنند، برای مثال بروی ابعاد و اندازه (وزن، قطر، ضخامت و …) و بعضی دیگر از اونها ممکنه بروی روش انجام کاری یا متریال بحث و بررسی کنند.
در خصوص لوله های فولادی استاندارد ابعادی که میتونید مقدار ضخامت بالفرض SCH 40 رو برای سایزهای مختلف از اون قرایت کنید، ASME B36.10 هست.
در واقع مرجع اون معرفی NPS یا DIN و … همین استاندارد ابعادی است.

@mohsen1986#4016
ضمنا به هنگام معرفی و مارکینگ اگر NPS یا DIN یا هر چیز دیگری که به ابعاد و اندازه مطرح است، باید رفرنس که همان استاندارد ابعادی هست معرفی گردد.

@Manizadeh#4039
تشکر مهندس جان

@mohsen1986#4021
سلام مجدد
خیر اقای مهندس، طبق استانداردهای مارکینگ می بایست جهت معرفی دقیق اتصال استاندارد ابعادی ان رفرنس دادهشود که اگر بنا به شرایطی درخواست بررسی ابعاد واندازه ان بود به ان استاندارد ارجاع داده شودو نه چیز دیگری.
برای مثال استاندارد برای ELBOW BW یا ASME B16.9 است، یا MSS SP 75. موقعی که شما در مارکینگ اشاره میکنید که از استاندارد ابعادی ASME B16.9 استفاده میکنم، یعنی الزامات درون این استاندارد مورد استناد است. صرف گفتن سایز، که اطلاعات مربوط به یک زانویی کامل نیست.

اگر شما اعلام میکنید که یک زانویی 4 اینچ دارید و مدل آن شعاع بلند است، این شعاع چرخش ممکن است که یک فرمول سرانگشتی برای محاسبه داشته باشد، ولی رفرنس و اندازه دقیق در ASME B16.9 وجود دارد.