کاربرد هیت سینک در خنک سازی

@Hosientanha#4783 سلام دوست عزیز . من متوجه سوالت نشدم. یعنی خازن جدیدمون مثل خازن های عدسی پایه مثبت و منفی نداره و منظورت از اینکه راه میده هردو پایه چیه؟ یعنی وقتی تست اتصال کوتاه انجام میدی دوتا پایه به هم راه میده؟ اگه میشه اینارو ی توضیح واضح تری بده تا متوجه سوال بشیم

@sorush#4933 سلام بله تست اتصال کوتاه که انجام میدم اینطور هست که مثال یک دیود یکسوساز یک سمت اون که منفی هست اجازه به دستگاه میده اونو بخواند و از طرف دیگر خیر . خازن الکترولیتی که من تست کردم دو مارک متفاوت ولی یک مشخصه داره مثل 1000میکرو فاراد 6.3 ولت ، یک مدل مثال دیود یکسو عمل میکنه و دیگری مثال خازن عدسی که اشاره کردید، هر دو پایه راه میده و میتوانید عمل شارژ و خواندن انجام بدی.
یک چیزایی هم مهندس معین توی فایلهای اموزشی در موردش گفتند که خازن الکترولیت هم دو نمونه داره که یکیش براش مهم نیست چطور به مدار وصل بشه یعنی پایه مثبت و منفی یک جورایی نداره. و دیگری حتما باید رعایت بشه. حالا من میخوام بدونم اونی که مثل خازن عدسی هست از نوعی هست که براش مهم نیست پایه های اون چطور قرار بگیره یا مشکل داره؟
انشاءالله که مطلب رو درست بیان کرده منظورم رو رسونده باشم.

ممنون از پاسخ دوستمون. اگر منظورتون همون قطعه هست که با پیچ وصل شده، درسته، اسمش heat sink هست. معمولا با استفاده از چسب یا خمیر سیلیکونی به قطعه ای که قراره خیلی داغ بشه وصل می شه که از بالا رفتن دمای آن جلوگیری کنه. معمولا هم از جنس آلومینیوم و به صورت پره ای ساخته میشه که بتونه گرما رو خیلی خوب منتقل کنه.

و خود قطعه روهم خنک میکنه

سلام مهندس این قطعه بزرگی که به شکل H است اسمش چیه وچه کاربردی دارد2021-02-02/1612253165-128034-capture.jpeg

سلام دوست عزیز. با اجازه مهندس معین. این قطعه هیتسینک نام داره و از جنس آلومینیوم هست به خاطر رسانش مناسب گرمایی که داره این جنس انتخاب میشه. کاربردش هم برای انتقال حرارته. چون قطعه ای که بش چسبیده خیلی داغ میشه و باعث افت بازدهی مدار و همچنین از بین رفتن مدار و بقیه قطعات میشه و برای همین هم از هیتسینک استفاده میشه تا داغی رو به برون انتقال بده.

@sorush#3923
سلام دوست عزیز میشه یک سوال بپرسم؟ من همیشه از یک مدل و مارک خازن الکترولیت استفاده میکردم تو تعمیرات این دفعه اون مدل و مارک پیدا نکردم، و یه مارک دیگری گرفتم الان که تست میکنم با مولتی متر هر دو پایه اون راه میده چه شارژ کنم و چه دشارژ ، و شارژ که به انتها میرسه عمل دشارژ انجام میده شما فکر کن پایه مثبت و منفی نداره علت چیه؟ بیرون از مدار هست.
آٓیا درسته؟