تفاوت انواع فولاد

با سلام و احترام خدمت مهندس مانی زاده
وقتتون بخیر
در مورد متریال های مختلف فولاد شما در موردcarbon steel وstainless steel صحبت کردید ممکنه در مورد alloy steel وتفاوت آن با دو مورد قبل توضیح بدین
آیا این سه گروه کاملا مجزا هستند؟
در c.s فقط اهن و کربن وجود دارد? یعنی عناصر دیگری نیست؟
چون فولاد ها کلا alloy یا الیاژ هستش و مثلا میتوان گفت خود استنلس استیل هم به نوعی alloy steel هستش
در کلا میخواستم لطف بفرمایید تعریف هر سه و تفاوت هاشون رو بهم بگین
ممنون از تدریس بی نظیرتون

سلام و عرض ادب
وقت شما هم بخیر
جناب مهندس زمانی که از فولاد صحبت به میان میاد روی عناصر تاثیر گذار بروی خواص بحث میشه. کرین درمقابل سایر عناصر در فولادهای کربن استیل (C.S) تاثیر بسزایی دارد ازین سو کربن اونها بسیار مورد توجه قرار میگیرد.
در خصوص ALLOY ها که سوال پرسیدین، میتونم بگم دردماهای منفی که تحمل C.S کفایت نمیکنه و یا در دماهای بالاتر از دمای خزش C.S ها به سراغ فولادهای آلیاژی میریم که با توجه به قابل توجه بودن مقدار یک آلیاژ مثل منگنز یا نیکل خواص بالکل تغییر میکنه.

@ali-khalfani#3729
با سلام خدمت شما و مهندس مانی زاده بزرگوار
در تکمیل فرمایش استاد، این که فرمودید فولادها کلّا Alloy هستند، درست نیست. این که در ترکیب فلزی عناصر دیگری هم غیر از عنصر پایه وجود دارند پس «آلیاژ» است، از نظر متالورژیکی تعریف درستی نیست.

1 پسندیده

@ali-khalfani#3729 در کل زمانی ک بحث خوردگی مطرح باشه انتخاب به سمت فولاد های ضدزنگ میره، البته خود فولادهای ضد زنگ هم یک فولاد آلیاژی هستند، به این ترتیب که دارای درصد قابل توجهی کرون و نیکل هستند. موقعی که میخوایم از عناصر یک فولاد صحبت کنیم در واقع عناصری مد نظرن ک بروی خواص تاثیر عمده دارن.
اگر بحث خوردگی به میان نیاد، انتخاب فولاد کربن استیل هست ولی اکثر اوقات شما درگیر خطوط دما بالا مثل خطهای هیترها یا راکتورها هستین که دمایی بالای ۵۳۸ درجه سانتی گراد داره و در عمل استفاده از کربن استیل بدلیل خزش متریال و از دست دادن خواص مکانیکی خودش، فکر عاقلانه ای نیست. اینجاست ک استفاده از فولادهای آلیاژی مثمر ثمر هست و یک عنصر با اضافه شدن به فولاد میتونه تاثیر بسزایی بزاره.