چند سوال در رابطه با طراحی پمپ

با سلام خدمت مهندس عسکری

استاد در واحد صنعتی از پمپی که قبلا سیال دیگری رو در مدار متفاوتی پمپاژ میکرده ، الان در مداری متفاوت و با پایپینگ جدیدی استفاده شده که ظاهرا در شرایط مطلوبی کار نمیکنه و محاسبات ان به درستی انجام نشده است
میخواستم راهنمایی بفرمایید برای اینکه به طور دقیق محاسبه کنم که این پمپ به درستی انتخاب شده یا خیر از کجا باید شروع کنم؟

و اینکه به طور کلی اگر بخواهیم از پمپ های موجود در واحدی ، در مدار دیگری استفاده کنیم روش کار به چه صورت هستش؟
و چه محاسباتی باید انجام بشود؟
و در مورد نرم افزارهای مربوط به این کار یه راهنمایی بفرمایید

با سلام و ارادت
یکی از سوالهای خوبی که درپروژه ها از طراحان پرسیده میشه این هست که آیا میشود از یک پمپ موجود برای شرایط دیگری و با سیال دیگری استفاده کرد و یا جای دیگری از پلنت آنرا استفاده نمود یا نه ؟
1- پاسخ این هستش که برای این امر باید ابتدا دیتا شیت پمپ موجود بوده و مدرک منحنی عملکرد را که سازنده پمپ تهیه کرده ؛ بررسی نمود یعنی در مرحیه اول اطلاعات مهم وجود Process Dara Sheet & Performance Curve Pump هست که باید دقیقا آنرا بررسی نمود.
2- شرایط جدید عملیاتی که باید پمپ در آن محدوده کارکند همچنین مشخصات سیال جدید شامل دانسیته و وسکوزیته را باید در نظر گرفت
3- برای بررسی منحنی عملکرد و چگونگی خواندن آن میتوانید از کتابهای مربوط به پمپ ها استفاده کنید ولی یک رفرانس خوب کتاب GPSA هستش
4- مرحله بعد انجام محاسبات مربوط به NPSH پمپ بوده که با توجه به پایپینگ جدید باید مطالعه بشه .مولفه Performance Curve باید با شرایط جدید تطبیق داده بشه .در صورتیکه دامنه عملیاتی مطابق با منحنی عملکرد در شرایط جدید پمپ باشه و یا مطالعات هد پمپ بررسی بشه و ملزومات NPSH & Cavitation بررسی شده و پاسخگوی شرایط جدید باشه میتوان از پمپ جدید در شرایط جدید استفاده کرد ابتع ذکر این موضوع مهمه که سایر پارامترها شامل نوع پمپ و دور پمپ و ملزومات مکانیکال و متریال باید حتما مطالعه گردد.
5- جهت مدلسازی و تهیه یک مطالعه جامع میتوان از نرم افزارهای Aspen Hysys & Pro-II استفاده میگردد.

با سلام و ارادت
اقای مهندس همانطور که اشاره کردین با توجه به شرایط جدید ویسکوزیته و دانسیته باید اصلاحاتی را روی منحنی عملکرد انجام داد
چطور باید این اصلاحات را انجام بدم؟ اگر ممکنه به صورت کاربردی بهم بگین که بتونم دقیق انجام بدم
و اینکه چطور میتونم منحنی سیستم رو رسم کنم؟ که ببینم این پمپ در این فرایند چطور عمل میکنه
میتونم با شمارش اتصالات در سایت مثل زانو و … و ورود در محیط هایسیس این کار رو انجام بدم نتیجه دقیق خواهد بود؟
یا امکانش هست برای رسم منحنی سیستم با نصب PG در انتهای مسیر خروجی پمپ افت هد دینامیک رو با یادداشت فشار در دبی های متفاوت انجام داد؟ اگر تجربه یا نظری در این مورد دارید ممنون میشم بفرمایید

[upl-file uuid=c006d74e-5b24-4864-b5a0-652f1f7c8aee size=2MB]pump.pdf[/upl-file]

فایل که ضمیمه کردم فایل منحنی عملکرد و دیتاشیت پمپی که دارم بررسی میکنم هستش

سلام خوبین .من براتون یک مقاله آپلود میکنم که میتونی از اون استفاده کنید بازم اگه سوالی بود در خدمتم

[upl-file uuid=2bdc8334-28cd-4fba-bf88-c7a70ba206c6 size=381kB]pump-specification.pdf[/upl-file]