دیودهای هرزگرد در مدار پل اچ

تشکر میکنم از همه دوستان

@Kayvan#3116 اصلاح میکنم منظورم Q2وQ3 بود …
ممنونم …

با سلام خدمت مهندس معین
در مدار پل اچ ، من متوجه نمیشم که دیودهای هرزگرد چه گونه کار میکنند …با توجه به اینکه دوستان در گذشته این سوال رو مطرح کرده بودن …، سوال من اینجاست که چرا وقتیQ3 و Q2 را قطع میکنیم ،چرا جریان در D1و D4 هرز میگرده …حرکت جریان به چه صورت است که به اون دیود ها میرسه ؟
آیا الزاما وقتی Q1وQ2 روشن هستند ،موتور چپ گرد است یا میتونه راست گرد هم باشه؟
وقتی موتور چپ گرد است بعد از خاموش شدن جریان به چه سمتی میرود و وقتی راست گرد است به چه صورت است ؟2020-11-22/1606053058-688168-170119.jpeg
این مباحث یه مقدار برام مبهم هستش ، ممنون میشم راهنمایی کنید

اگر شما بار مقاومتی داشته باشید اصلا نیازی به دیود هرزگرد نیست. این دیودها فقط برای بار سلفی که میشه همون موتور شما ، استفاده میشه. دلیلش هم اینه که وقتی ولتاژ دوسر سلف قطع میشه ، خود سلف به عنوان منبع ولتاژ عمل میکنه منتهی با پلاریته معکوس. این دیود که حتما باید از نوع Fast recovery باشه ، باعث میشه که این ولتاژ وارد مدار نشه و تو همون دیود تلف بشه.

@Mehrad#3123
بله استاد مشاهده کرده بودم ولی الان باز هم مجدد نگاه کردم و متوجه شدم که جریان از باتری هم عبور میکنه و من پاسخ سوالم را گرفتم …خیلی ممنون

سلام دوست عزیز، آیا این پست رو هم مشاهده کردید؟
http://forum.namatek.com/d/502-دیود-هرز-گرد-در-مدار-پل-اچ

@Mohamad#3117
الزامی در اینکه با Q2وQ3 حتما چپگرد میشه وجود نداره اگه سیم های موتورDC باهمدیگه جابه جا بشن با فعال شدن Q2وQ3 موتور راستگرد خواهد چرخید. در کل نحوه اتصال سیمها به موتور ،چپگرد یا راستگرد ترانزیستورهای انتخابی را مشخص میکند

سلام بنده نکته ای متوجه شدم لازم دیدم بهتون بگم
اگهQ1 وQ2 باهم فعال بشه باعث اتصال کوتاه شده پس موتور نه چپ گرد است نه راست گرد