منبع تغذیه من مناسب هست؟

خیلی ممنون از راهنمایی که کردین

سلام مهندس وقتتون بخیر…
مهندس در مورد منبع تغذیه از شما سوال دارم …من به یکی از آشنایانم سپردم که برای من منبع تغذیه بگیرن و ایشون متاسفانه بی دقتی کردن و منبع تغذیه ای گرفتن که کنترل جریان به صورت دستی نداره و طبق گفته ی فروشنده،منبع تغذیه به صورت اتوماتیک جریانی که مورد نیاز ما باشه رو میده.(من آشنایی ای با این نوع کارکرد جریان به صورت اتوماتیک ندارم و منظور این گفته ی فروشنده رو متوجه نمیشم)وخود منبع تغذیه تا 40 ولت هستش(متغیر)…و تا 5 آمپر جریان هم میتونه بده…(40)(5)
در حال حاظر فروشنده ی مغازه ، منبع تغذیه رو پس نمیگیره و من به خاطر یه مشکلی نمیتوانم از کامپیوتر به صورت مکرر ولتاژ بگیرم،مگر تمرین هایی مثل آردوینو و برنامه نویسی و… ، و فعلا توانایی خرید منبع تغذیه دیگری هم ندارم.
در حال حاظر از این بابت نگرانم که آیا من با این منبع تغذیه میتونم تمرین های دوره رو انجام بدم یا به مشکل میخورم ؟
با تشکر

2020-10-29/1603987795-545499-131024.jpeg

قسمت منبع تغذیه و limit جریان در فصل اول قسمت منبع تغذیه گفته شده. پیشنهاد می کنم یکبار دیگه اون قسمت رو ببینید و نحوه استفاده از limit جریان رو مرور کنید.

سلام دوست عزیز، منبع تغذیه ای که تهیه کردید هیچ مشکلی نداره و اتفاقا مدل خیلی خوبی هم به نظر میاد.
در یک مدار الکتریکی، شما ولتاژ رو به مدار اعمال می کنید و این خود مدار و خواص اون هست که مقدار جریان رو مشخص میکنه. برای مثال طبق قانون اهم، شما به یک قطعه که مقاومتش معلوم هست، یک ولتاژ اعمال می کنید و طبق اون فرمول، جریان مدار مشخص میشه.
بنابراین در منبع تغذیه، کنترلی برای مقدار جریان وجود نداره.
تنها کنترلی که داشتنش برای یک منبع تغذیه، مزیت محسوب میشه، وجود تنظیم limit جریان هست که این منبع اون رو داره.
در واقع شما نمی تونید جریان مدار رو مشخص کنید، ولی می تونید به منبع بگید که جریان از یک مقدار خاص بالاتر نره. اون پیچ کنترل limit که در قسمت current وجود داره روی دستگاه شما، دقیقا همین کار رو انجام می ده براتون و اگر سیم های قرمز و مشکی قسمت out رو برای یک لحظه کوتاه به هم وصل کنید، می بینید که چراغ limited روشن میشه و منبع جریان شما رو محدود می کنه. (در حالت عادی وقتی مثبت و منفی یک منبع رو به هم وصل کنید، چون مقاومت خیلی کم هست، جریان به بالاترین حد خودش میرسه و اگر منبع شما limit نداشته باشه میتونه آسیب بزنه بهش.)‌
پس اون تنظیم limit مشخص می کنه که منبع از چه جریانی به بعد رو اجازه نده که رد بشه. اگر جریان از اون حد بیشتر شد، ولتاژ رو کم می کنه خود به خود. منبع شما دو خروجی جدا هم برای 12 و 5 ولت داره با خروجی ۱ آمپر (این خروجی ها از limit جریان تبعیت نمی کنن و روی ۱آمپر بسته شدن) که برای خیلی از آزمایش ها که احتیاج به چند ولتاژ هست، بسیار کمک می کنه. کلا نگران نباشید. منبع خوب و کاملی هست.