تشخیص مقاومت های SMD

سلام استاد عزیز ، وقت بخیر . همانطور که مستحضر هستید مقاومت های smd در پکیج های بزرگتر جای نوشتن میزان مقاومت آنها وجود داره و برای ما هم قابل شناسایی هست . اما مشکلی که من دارم در رابطه با مقاومت های smd در پکیج های خیلی ریز است که نمیتونم تشخیص بدم که این مقاومت باید چقدر باشه که من بتونم درست تست بگیرم ازش و یا جایگزینش کنم .امیدوارم منظورم و متوجه شده باشید . ممنون میشم راهنمایی فرمایید .

1 پسندیده

سلام دوست عزیز، در صورتی که قطعه انقدر ریز هست که روی اون نوشته ای وجود نداره، از روش هایی که در بسته توضیح دادیم استفاده کنید. در یک قسمت از بسته توضیح دادیم که چطور مقدار یک مقاوت سوخته رو تشخیص بدیم. در اون بخش همه روش ها رو توضیح دادیم.
در نهایت اگر هیچ کدوم از روش ها جواب ندادن، بدون دسترسی به شماتیک مدار کار از دست شما بر نمیاد.
مقاومت رو هم حتما خارج از مدار تست بگیرید و اگر داخل مدار تست بگیرید، مقاومت های موازی با قطعه هم تاثیر میذارن روی عدد خروجی. حتی اگر مقاومت سوخته باشه هم، اگر داخل مدار تست گرفته بشه، مقدار مقاومت های موازی رو شما میبینید و ممکن هست که تصور کنید قطعه سالم هست با اینکه سوخته باشه.

3 پسندیده

ممنون از راهنمایتون . متشکرم .البته منظور من دستگاه هایی غیر از موبایل بود که بعضا تو اینترنت هم نمیشه شماتیک یا نقشه مداری ازش پیدا کرد .اگه بخوام جور دیگه ای سوالم و مطرح کنم اینکه آیا میزان مقاومت های ریز با توجه به ابعاد آنها مشخص میشه ؟

2 پسندیده

سلام دوست عزیز، سایز قطعات و مقدار نامی اونها چندان ارتباطی با هم ندارن. یعنی نمیشه گفت که این قطعه چون این سایز هست پس حتما مقدارش هم مقدار مشخصی هست. اما شما میتونید بین سایز قطعات و توان اونها حدودا این جمله رو بگید که قطعات بزرگتر، توان بیشتری دارن و قطعات کوچک تر توان کمتری دارن. برای مثال، یک مقاوت ۱۰ کیلواهم smd ممکن هست که ۱/۴ وات باشه و اگر مثلا شما دنبال مقاومت smd با توان ۲ وات هستید، حتما حتما سایز مقاومت بزرگتر خواهد بود.

در مورد مقاومت های کوچک، در یک سایز و پکیج شما ممکن هست هر مقدار مقاومتی داشته باشید. اگر روی مقاومت چیزی نوشته نشده و راه هایی که در بسته گفته شده جواب ندادن و به نقشه هم دسترسی ندارید، تقریبا راهی ندارید برای پیدا کردن مقدار مقاومت معیوب. در قسمتی از بسته که در مورد پیدا کردن مقدار مقاومت سوخته صحبت میکنیم، چندین راه گفته شده که معمولا یکی از این روش ها جوابگوی شما خواهند بود.
به هر صورت همیشه دقت داشته باشید که دلیلی وجود نداره که قطعات با سایز مشابه، مقدار مشابه هم داشته باشن. این در مورد همه قطعات صدق میکنه. تکنولوژی ساخت مثلا مقاومت ها انقدر متنوع هست که شما میتونید انواع مقاومت ها رو در ابعاد اندازه سر سوزن داشته باشید. همینطور خازن ها و …

3 پسندیده

سلام از وقتی گذاشتید و توضیحتون بسیار سپاسگذارم