سوال در مورد Regulator LM7805

سلام، معمولا اگر ورودی ولتاژ زیاد نویز نداشته باشه، خروجی ۵ ولت تمیزی بوجود میاد. ولی همونطور که در رابطه با نحوه نویز گیری خازن ها توضیح دادیم و در فصل آخر هم به صورت عملی استفاده کردیم، استفاده از خازن ها در ورودی و خروجی رگولاتور ها و سر تغذیه همه مصرف کننده ها توصیه میشه. معمولا این خازن ها یک خازن سرامیکی 100nF موازی شده با یک خازن تانتال بزرگتر هست.
دقت کنید که خازن ها ایده آل نیستن و هر خازن داخلش یک مقاومت و سلف هم داره که در پروسه ساخت ایجاد میشه. در شکل زیر، مدل سازی یک خازن غیر ایده آل رو می بینید:
2020-08-10/1597077412-615383-screen-shot-2020-08-10-at-90534-pm.png
اینکه چرا از خازن های سرامیکی و تانتال برای نویزگیری استفاده میشه، ESR پایین اونها هست که باعث میشه خازن سریعتر بتونه عکس العمل نشون بده.
نکته مهم دیگه این هست که شما باید یک خازن کوچک برای گرفتن نویز های فرکانس بالا و یک خازن بزرگتر برای گرفتن نویز های فرکانس پایین استفاده کنید و نباید به جای این خازن ها از خازن معادل استفاده کنید. (هر خازن تاثیر خاص خودش رو میذاره و اگر معادل بذارید، این تاثیر ها رو از بین می برید.)

اون زیر نویس هم اشاره به این داره که اگر رگولاتور، نزدیک به خازن های فیلتر نویز خود منبع تغذیه نصب شده (تا فاصه ۳ اینچ) لازم نیست که خازن ورودی رگولاتور رو بذارید (چون خازن های منبع کار نویزگیری رو انجام میدن) ولی اگر دور هست، باید استفاده کنید.
اینکه چرا دور و نزدیکی هم تاثیر میذاره، به خاطر مقاومت track ها هست. خازن های فیلتر نویز که بهشون bypass هم میگن، باید در نزدیکترین حالت ممکن به مصرف کننده قرار بگیرن.
زیر نویس دوم هم ارجاع داده به یک Note دیگه که اینجا عکسی ازش نذاشتید.

سلام
به Regulator LM7805 ولتاژ ورودی دادم ولی خروجی 5v تمیز تحویل نداد توی دیتاشیت مداری داره به نام Fixed Output Regulator
که از دوتا خازن(با ظرفیت های 0.33µ و0.01µ) بصورت موازی با input & GND و Output & GND استفاده کرده.
1) نوع خازن صافی چی باید باشه؟ جایی خوندم از نوع پلی استر، علت اینکه نمیشه از الکترولیتی استفاده کرد چیه؟
2) باید خازن دقیقا برابر با همان مقدار ذکر شده دیتاشیت باشه یعنی نمیشه با استفاده از اتصالات سری و موازی خازنها مقدار ذکر شده رو ساخت و استفاده کرد؟
3)این دوتا نکته زیر مدار اگه میشه کمی توضیح بدین!
نکته آموزشی: برای گذاشتن علامت میکرو میتونین از ترکیب Alt+0181 استفاده کنید.

2020-08-10/1597046709-741310-screenshot-74.png

مهندس تشکر فراوان بابت ارسال مقاله سعی میکنم حتما بخونمش، ممنون بابت توضیح مفصلی که دادین

برای درک خیلی عمیق این مطالب، خوندن مقاله زیر رو پیشنهاد میکنم.
Choosing and Using Bypass Capacitors