مفهوم pull up و pull down

سلام و ادب استاد.
تو فصل 2 و جلسه 3 باز یه لامپ رو با اردینو و سوییچ روشن کردید شما فرمودید که یه مقاومت میذاریم جلوی پین 12 و به زمین وصل میکنیم تا پول داون بشه.حالا من میخوام پول داون نکنم و همینطور امتحانش ![کنم2020-09-30/1601475985-914736-bandicam-2020-09-30-17-53-36-417.jpeg
.
الان این تصویر اموزش شماست من اگه سیم متصل به گراند و مقاومت رو از 12 بردارم اونوقت led روشن میمونه میخوام بدونم علتش چیه چون من تو برنامه گفتم که اگه دکمه رو فشار دادم چراغ روشن شه الان بدون زدن دکمه و فقط با برداشتن مقاومت چراغ روشن میمونه
ایا میتونم اصلا یه سر سویچ رو به vcc و یکی به 12 و از 12 بدن مقاومت به گراند بدم؟؟

اگر شما بدون استفاده از سوییچ یک سر میکرو رو به گراند و اونطرف سوییچ رو به ۵ ولت وصل کنید، وقتی که سوییچ زده میشه، گراند و ۵ ولت رو به هم اتصال کوتاه کردید که به مدار و منبع تغذیه میتونه آسیب بزنه.

سلام دوست عزیز، به نظر میاد که مفهوم pull up و pull down رو کامل درک نکردید و پیشنهاد می کنم اون قسمت هایی که توضیحش رو دادیم رو مجدد ببینید.
میکرو درکی از فشرده شدن یا نشدن سوییچ نداره. میکرو به ولتاژ کار داره. شما باید طوری مدار رو ببندید که وقتی که سوییچ فشرده نشده، ولتاژ ۰ ولت و وقتی که سوییچ فشرده شد ولتاژ ۵ ولت روی پایه ۱۲ ظاهر بشه. بعد میکرو پایه ۱۲ رو به عنوان یک ورودی در نظر میگیره و طبق کد اگر ورودی ۰ بود led رو خاموش می کنه و اگر ورودی ۱ بود (یعنی ۵ ولت)، led رو روشن میکنه. اگر شما اون مقاومت رو نذارید، وقتی که سوییچ فشرده شده، ولتاژ ۵ ولت رو به میکرو میدید ولی وقتی که سوییچ فشرده نشده، عملا پین ۱۲ به هیچ جا وصل نیست و نویز و شرایط محیطی هست که مشخص میکنه میکرو چه ورودی ای میگیره. پس همیشه باید روی ورودی ها از pull up و یا pull down استفاده بشه که مشکل پین های آزاد بوجود نیاد.