مقاومت pull up و pull down

سلام وقت بخیر کسی میتونه به من توضیح بده که مقاومت pull up و یا مقاومت pull down به چه صورت نویز رو از پین ورودی به آی سی حذف میکنن ؟ مکانیسمش رو میخوام بدونم مچکر

شما میخواید به میکرو بگید، وقتی که فلان پایه به زمین وصل شد، این دستورات را اجرا کن. پس به یک نوعی این صفر بودن یا زمین شدن رو به میکرو اطلاع بدید. یکی از راه ها گذاشتن یه سوییچ هست.(شکل ۱)

اما زمانی که کلید باز هست، طبق توضیحاتی که فرمودن، سیگنال به جایی وصل نیست و میتونه صفر باشه یا یک. و به خاطر اینکه با شرط صفر بودن اون پایه، یک سری دستورات اجرا میشه، پس باید به vcc یا ۱ یا ۵ولت وصل کنیم(شکل دو) اما اینکار یه ایرادی داره که باعث میشه مدار شما در زمات بسته شدن کلید، صفر و ۵ولت به هم متصل بشه. و اتصال کوتاه بشه. پس بین این دو لازمه که یه مقاومت اضافه بشه. (یعنی شکل۳)
الکترون ها تمایل دارن مسیر جریان با مقاومت کمتر رو انتخاب کنن. پس وقتی سوییچ بسته میشه، مسیر گراند به پایه میکرو بدون مقاومت هست و گراند به پایه میکرو متصل میشه.
و اگه کلید باز باشه، خب به vcc وصل میشه.

مقدار این مقاومت پول آپ یا پول داون به طور معمول ۱۰کیلو اهم هست اما اگه اون سیگنال ورودی خودش دارای مقاومتهایی باشه، باید محاسباتی از نظر تقسیم ولتاژی و مقاومتی صورت بگیره.

توی شکل بالا مقاومت سیم در مقابل ۱۰kاهم تقریبا صفر هست.

سلام دوست عزیز، با تشکر از پاسخ خوب دوستان، در ادامه توضیحات، شکل زیر را در نظر بگیرید:

2021-09-21/1632214822-672616-image.png

شکل سمت چپ pull up و شکل سمت راست pull down هست. اون پایه که با علامت Vout مشخص شده، معمولا به میکروکنترلر میره و صورت مسئله این هست که میکرو متوجه بشه که اون سوییچ S1 زده شده یا نه.
دلیل استفاده از مقاومت های pull up و pull down این هست که در هیچ حالتی، چه وقتی سوییچ قطع هست و چه وقتی سوییچ وصل هست، ولتاژ پایه Vout نامشخص نباشه.
در حالت Pull Up، وقتی که سوییچ قطع هست، ولتاژ به اندازه Vcc هست و وقتی سوییچ وصل هست، ولتاژ به اندازه 0 هست.
در حالت Pull Down، وقتی که سوییچ قطع هست، ولتاژ به اندازه 0 هست و وقتی سوییچ وصل هست، ولتاژ به اندازه Vcc هست.
پس همیشه ولتاژ مشخص هست. حالا فرض کنید در شکل سمت چپ، مقاومت R1 وجود نداشت و یک سر سوییچ مستقیم به Vcc وصل شده بود و سر دیگه رفته بود به میکروکنترلر.
حالا وقتی که سوییچ وصل میشه، ولتاژ Vcc به میکرو میرسه. ولی وقتی سوییچ قطع هست چی؟ ولتاژ چنده؟ نامشخص هست. پایه میکرو وقتی که به هیچ جا وصل نباشه، ولتاژ مشخصی نداره و این باعث میشه که نویز بگیره. یعنی یک منبع نویز قوی در اطراف اون میتونه ولتاژ روی اون پایه القا کنه و این باعث میشه که میکروکنترلر به اشتباه بیفته.