ارتباط اردینو و plc

سلام دوست عزیز، بله، شما میتونید بردهای میکروکنترلی رو از طریق ارتباط های صنعتی مثل مدباس به امکانات plc وصل کنید.
قطعاتی مثل max232 و max485، ارتباط سریال میکرو رو تبدیل به rs232 و rs485 میکنن. البته باید خود پروتکل ها رو هم بدونید و مطالعه کنید که ببینید دقیقا چطوری ۰ ها و ۱ ها رو بچینید کنار هم که برای plc قابل فهم بشه.

>

@onimeno#7014 این کار منطقی هست؟

>

بسته به طراحی شما و کاربردتون داره. تفاوت اصلی plc با یک میکرو کنترل معمولی (که مثلا ۱۰ تا رله بهش وصل شده) قابلیت و ضریب اطمینان اون هست. PLC ها برای محیط های صنعتی بهینه شدن و چندین لایه امنیتی دارن که باعث میشه در برابر اتفاقات مختلف، از کار نیفتن. ولی خود PLC هم داخلش میکروکنترل داره و رله داره و درایور داره. صرفا طراحی اون خیلی دقیق انجام شده که تعداد زیادی مدار محافظتی داخلش داره. حتی casing این دستگاه ها هم مهم هستن.
وقتی که شما بیاید خودتون مثلا خروجی های بیشتری رو برای PLC بسازید، اون خروجی ها ممکن هست که در شرایط پر از نویز و اتفاقات صنعتی که قراره PLC توش کار کنه، خوب کار نکنه و کل سیستم رو ببره زیر سوال. پس اگر خودتون میخواید برای PLC چیزی بسازید، باید حتما بدونید که برای چه شرایطی دارید طراحی میکنید. دما چقدره؟ رطوبت چقدره؟ گردوخاک چقدره؟ IP دستگاه چی باشه؟ منبع تغذیه از کجا تامین میشه؟ نویز محیط چقدره؟ و …
اگر این موارد رو در حدی که پروژه شما نیاز داره رعایت کنید، میتونید خودتون تجهیزات ابزار دقیق بسازید که به PLC وصل بشن.
در نهایت این مواردی که گفتم نباید باعث بشه که دست به کار نشید! درسته که پروسه کارهای صنعتی سخت و پیچیده هست ولی از یک جایی باید شروع کرد. مثلا اول یک سری خروجی بسازید ولی کار مهمی رو دستش ندید و تست کنید و مشکلاتش رو پیدا کنید و بهبود بدید. اینطوری با تجربه میشید و میتونید دستگاه های صنعتی بسازید.

سلام
امکان استفاده از برد اردینو یا بردهای esp بروی پروتکل مدباس برای افزایش امکانات plc وجود داره؟ این کار منطقی هست؟ مثلا اضافه کردن WiFi یا rf یا ورودی و خروجی های بیشتر
ممنون