سنسور خروجی نوع npn

سلام
وقت بخیر
اتصال سنسور خروجی نوع npn به میکرو با اپتوکوپلر و بدون اپتوکوپلر رو رسم میکنید . همچنین مدار محافظتی و مبنا انتخاب مقاومت و خازن های و دیود و… استفاده شده چی هستش ؟
اگر میشه برای pnp هم رسم کنید .

سلام دوست عزیز، سنسورهای npn و pnp خروجی های ۰ و ۱ ای دارن که بسته به مدار داخلی اون سنسور، می تونن ولتاژ مثبت یا منفی (گراند) رو به مدار فرمان ارسال کنن. شکل زیر رو ببینید:


در نوع npn، در صورتی که سنسور فعال بشه، خروجی به ۰ ولت وصل میشه و در مورد pnp در صورتی که سنسور فعال بشه، خروجی به مثبت مدار وصل میشه.
پس در صورتی که بخواید این سنسورها رو به میکروکنترلر ها وصل کنید، باید دقت کنید که در مدل pnp، ولتاژ خروجی در حالت عادی روی ۰ ولت هست و در صورتی که سنسور فعال بشه، خروجی مثبت میشه و باید دقت کنید که این ولتاژ خارج از رنج میکرو نباشه و اگر بود، اون رو در رنج قرار دهید. (مثلا با تقسیم مقاومتی، یا اپتوکوپلر که در ادامه بهش می پردازیم.)
در مدل npn اما، خروجی سنسور در حالت عادی ولتاژش مثبت هست و در صورتی که فعال بشه، خروجی به ولتاژ منفی یا گراند وصل میشه.
پس باز هم میشه با استفاده از روش هایی مثل تقسیم مقاومتی یا اپتوکوپلر اون رو به میکرو وصل کرد.

برای استفاده از اپتوکوپلر، بسته به اینکه می خواید خروجی نسبت به ورودی چه واکنشی نشون بده، می تونید از مدار زیر برای npn استفاده کنید:


اون مقاومت که در سمت چپ استفاده شده رو بسته به مقدار v+ باید انتخاب کنید که جریان رو محدود کنه ولی انقدر جریان رو کم نکنه که دیود روشن نشه. فرضا ۲۷۰ اهم.
اون مقاومت که سمت راست اپتو هست و به کلکتور وصل شده برابر ۱۰کیلواهم هست و نقش pull up رو بازی می کنه.
وقتی که سنسور فعال نیست، خروجیش برابر با v+ هست و بنابراین اپتو روشن نمیشه و بنابراین ترانزیستور خاموشه و به علت مقاومت pull up، خروجی برابر با vcc که مثلا ۵ ولت هست میده. (دقت کنید که گراند دو طرف اپتو ایزوله هستن و لزومی نداره که به هم وصل بشن)
اما وقتی که سنسور فعال میشه، چون از نوع npn هست، خروجیش برابر با ۰ ولت میشه و بنابراین اون دیود روشن میشه و اپتو هم روشن میشه و ترانزیستور هم روشن میشه. بنابراین خروجی که به میکرو میره برابر با ۰ ولت میشه.
حالا داخل میکرو با استفاده از برنامه نویسی می تونید مقادیر سنسور رو استفاده کنید.