مشکل در راه اندازی Non-Addressable

@Mehrad#4257
با سلام خدمت استاد عزیز، LED RGB نواری رو طبق فرموده شما ابتدا با منبع تغذیه 12ولت (بدین صورت که یک سیم مثبت مشترک بود و 3 عدد سیم دیگر گراند برای هر رنگ ) تک به تک هر رنگ روشن میشد با نور زیاد ولی با ترانزیستور 2n2222 که امتحان کردم نور آن بسیار کم شد جوری که کور سوی نور رو میشد در تک تک LED ها دید . همین مدار رو با ماسفت TSM2NB60 پکیج TO220 از نوع کانالN امتحان کردم که به پایه سورس هر یک از سه ماسفت گراند وصل شد و از پایه درین هر ماسفت به هر رنگ LED RGB وصل شد و پایه گیت هر یک از سه ماسفت به یک پایه دیجیتال PWM اردوینو وصل شد. نور عالی شد که البته دلیل علمی و منطقی این مسئله رو درک نکردم شاید سرعت کلید زدن ماسفت بیشتر بوده است. البته در لینکی که مطالعه کردم نوشته بود ترانزیستور دارلینگتون این مشکل رو حل میکند البته امتحان نکردم اگر 2عدد 2n2222 را سری کنیم تبدیل به دارلینگتون میشود و مشکل حل میشد یا خیر.

• مشکل جدیدی که برام پیش آمده این است که برای اینکه مدار 2 منبع تغذیه نداشته باشد یکی 12 برای ال ای دی نواری یکی 5V برای آردویینو من ابتدا یک اردویینو چینی خریدم پرو مینی در دیتاشیت آن نوشته بود 12 ولت رو قبول میکنه که متاسفانه با اتصال 12 ولت و کمی کار کردن سوخت حالا با یک ولتاژ رگولاتور LM7805 و یک خازن 220u 16ولتی ولتاژ خروجی رگولاتور 4.8~4.9 در ولتمتر نشان میدهد و قصد دارم به آردوینو نانو وصل کنم با اینکه در دیتا شیت نانو هم نوشته بود ورودی 7 تا 12 ولت را دارد ولی ترسیدم مصیبت تکرار شود و بسوزد. سوال من این است آیا کمبود ولتاژ زیر 5 ولت در حد یک دهم دو دهم برای میکرو کنترلر ضرر دارد؟
در آخر از دوستان عذر خواهی میکنم شاید بدیهیات رو میپرسم بنده تازه از طریق نماتک با علم الکترونیک آشنا شدم.2021-03-17/1615983621-696052-fyu3q3tihvvpyzf.png

2021-03-08/1615191600-764559-2n2222.png
موضوع: مشکل در راه اندازی Non-Addressable RGB LED Strip (ال ای دی نواری RGB درشت 5050 60Pcs ضد آب رول 5متری 12 ولت چهار سیمه)با آردوینو

با سلام خدمت استاد معین عزیز و ضمن تشکر از بسته آموزشی؛
بنده این LED RGB را خواستم با آردویینو نانو و سه عدد ترانزیستور BJT transistor 2n2222 و مقاومت 1K ohm کنترل کنم با توجه به ویدیویی که در یو تیوب دیدم با این تفاوت که در ویدیو تنها چند LED بود و من وقتی نوار ال ای دی رو وصل کردم نور خیلی کمی میدهد. آیا بجای ترانزیستور BJT از ماسفت N channel استفاده کنم مشکل کم نور بودن شلنگ نورانی برطرف میشود؟
عکس از مدار مشاهده شده در یوتیوب به پیوست ارسال میشود.
ارادتمند طراح

مشکل حل شد
با تشکر.

سلام دوست عزیز، به نظرم شما اول سعی کنید با استفاده از یک منبع تغذیه قابل تنظیم و قابلیت لیمیت جریان، به صورت مستقیم جریان و ولتاژ کاری اون ریسه ال ای دی رو پیدا کنید و بعد سعی کنید برای اون ولتاژ و جریان، ترانزیستور مناسب پیدا کنید.

@Mehrad#4316
ممنون از راهنمایی استاد, من در آخر از ماسفت و همچنین 2 منبع تغذیه برای مدارم استفاده کنم چون ظاهرا گراند GND باید در مدار های منطقی و میکرو مجزا باشه و وقتی از یک گراند استفاده میکردم مدار بخوبی کار نمیکرد.
سپاس گذارم از وقتی که گذاشتید.

سلام دوست عزیز، در مورد سوال اول: احتمالا ترانزیستور شما به طور کامل در حالت اشباع قرار نگرفته و به همین دلیل جریان کامل را عبور نمی دهد. باید جریان بیشتری به بیس آن وارد کنید و استفاده از دارلینگتون ها و همینطور استفاده از یک ترانزیستور برای تحریک ترانزیستور دیگر کار روتینی هست. اما استفاده از ماسفت ها رو بهتون پیشنهاد می کنم.
در مورد سوال دوم: آردوینو با ۵ ولت کار می کنه و اگر ورودی رو ۱۲ بدید، رگولاتور باید ۷ ولت رو به صورت گرما تلف کنه که در صورتی که کمی هم جریان بکشید، مقدار وات زیادی تبدیل به گرما میشه. بنابراین اگر رگولاتور شما هیت سینک نداشته باشه و اگر تقلبی باشه، احتمال سوختنش زیاد هست.
در مورد اینکه ولتاژ از ۵ ولت کمتر باشه، این مورد رو پیشنهاد نمی کنم. سعی کنید حداقل ۵ ولت رو تامین کنید برای میکرو. (مگر میکرو هایی که با ۳.۳ ولت کار می کنن) اگر ورودی مدار شما یک رگولاتور ۷۸۰۵ وجود داره، باید حتما ورودی از حدود ۵.۶ ولت بیشتر باشه که ولتاژ خروجی رگولاتور روی ۵ ولت فیکس بشه. اگر خروجی ولتاژ با دقت خوبی ۵ ولت نیست، رگولاتور شما دچار مشکل شده است.

من الان دیدم که مشکل حل شده. اگر براتون ممکن هست، راه حل رو اینجا بگید که بقیه عزیزان هم استفاده کنن.