استفاده از پروتکل MQTT در جنگو

سلام
من در حال کار کردن روی یک پروژه جنگو هستم که در اون از MQTT استفاده کردم. MQTT رو به صورت مجزا هم با استفاده از جاوا اسکریپت تست کردم و هم پایتون (با استفاده از کتابخونه پاهو). ولی برای استفاده از MQTT در جنگو مشکلاتی دارم. مشکلم سر ذخیره دیتا ورودی در دیتابیس هست. می خواستم ببینم برای MQTT در جنگو شما کدوم رو پیشنهاد می کنید؟ جاوا اسکریپت یا پایتون؟

البته اگه سمت سرورمون رو از channels استفاده کنم ایده ای ندارم که چطوری همین ساختار رو در سمت سخت افزار پیاده کنم. ولی خوب MQTT سمت سخت افزار کاملا برامون حل شده است.

ممنون استاد. البته فرمودید که از کتابخونه پاهو در پایتون استفاده کردید و خوب جواب گرفتید. اما می خواستم بدونم احیانا از channels در پایتون هم استفاده کردید و نظرتون در مورد اون چیه؟ چون channels هم برای کار با asynchronous requests ساخته شده و دقیقا کاربردش در Websocket و MQTT هست.

سلام، من قبلا پروژه ای کار کردم که از MQTT در django استفاده کردیم و مشکلی وجود نداشت. همین کتابخانه های paho که استفاده کردید، برای python هم وجود داره و بدون هیچ مشکلی هم کار کرد. اگر شما دارید از django استفاده می کنید، من حتما پیشنهاد می کنم که برای استفاده از mqtt سمت سرور از python استفاده کنید.

من با channels کار نکردم و نمی دونم که برای میکرو کتابخانه داره یا نه. به نظرم mqtt کارتون رو راه میندازه. گزینه مناسبی هست برای استفاده روی سخت افزار.