معرفی mqtt برای تولید محصول به مشتری

سلام، ما برای کار با mqtt همیشه از سرور های خودمون استفاده کردیم و سرویسی که برای محصول نهایی بشه روش حساب کرد رو نمیشناسم. ولی با یک سرچ می تونید تحقیق کنید و ببینید چه سرویس هایی وجود دارن. سرچ ساده مثل سرچ کردن free mqtt server
ولی کلا آدرس سرور mqtt باید داخل کد باشه و شما اگه از سرویس رایگان استفاده کنید و یک روزی اون سرویس دیگه وجود نداشته باشه، عملا کاری از دستتون بر نمیاد.
برای راه اندازی سرور mqtt روی سرور های خودتون هم باید یک سرویس vps و یا vds با linux از شرکت هایی که ارائه دهنده host و domain هستن تهیه کنید. به سرور وصل بشید (احتیاج به این دارید که linux رو تا حدی بلد باشید) و بعد یک mqtt broker نصب کنید. برای مثال نرم افزار [mosquitto](https://mosquitto.org) رو نصب کنید و تنظیمات ip و port و غیره رو انجام بدید روش. کار زیاد سختی نیست ولی باید تجربه کار با inux رو داشته باشید. سایت digital ocean مقالات بسیار عالی ای در این باره داره و می تونه در شروع کمکتون کنه. مثلا برای نصب mosquitto می تونید از این مقاله استفاده کنید: [مقاله](https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-and-secure-the-mosquitto-mqtt-messaging-broker-on-ubuntu-16-04)

شما می تونید از کسی که می تونه یک سرور لینوکس رو برای شما راه اندازی کنه و mqtt رو روش نصب کنه استفاده کنید و در سمت میکرو دیگه دغدغه ای نداشته باشید. ولی سرور ها به صورت ماهیانه یا سالیانه شارژ باید بشن و همچنین شما باید مراقب باشید که مشکلی برای سرور ایجاد نشه. (یک نفر باید maintain کنه سیستم رو)

متشکرم

سرور mqtt رایگان برای تست هستش نه برای پروداکشن. چه سرور غیررایگان و یا رایگانی وجود دارد، که برای پروداکشن و تولید محصول نهایی ازش ایتفاده کنیم؟ آیا می تونیم خودمون یک سایتی بسازیم و ازش استفاده کنیم؟ یعنی سایت شخصی خودمان که از طریق این سایت اقدام کنیم. البته بنظرم نمیشه چون نرم افزار بروکر و تمام کارهای پابلیش و سابسکرایب باید هندل بشه و نمی توان از سایت شخصی دست به چنین کارهایی زد.

استاد این بخش از کار رو فکر نمی کنم کار زیاد سختی باشه و راه اندازی ش هم یکبار برای همیشه است، رو میتونم بدیم دست یکی که بلد باشه و مثلا یکی دو روزه راه اندازی کنه. چون همون طور که گفتم یکبار برای همیشه است و دیگه زیاد باهاش کاری نداریم و بعدش فقط ازش استفاده می کنیم، درسته ؟
و واسه یک کاری که یکبار برای همیشه هستش دیگه لازم نیست برای یادگیری لینوکس زمان بزاریم.و یک شخصی که بلده راه اندازی رو انجام بده و برای همیشه استفاده کنیم