ساخت یک پروتکل دلخواه (mqtt ,...)

سلام دوست عزیز، مطمئن نیستم که کامل متوجه سوال شما شدم یا نه. ولی حدس من این هست که شما قصد دارید از mqtt استفاده کنید ولی نمی خواید از سایت های مجانی که این سرویس رو ارائه میدن مثل اون چیزی که در بسته الکترونیک انجام شده استفاده کنید.
اگر صورت مسئله همین هست، شما برای پیاده سازی mqtt باید از یک نرم افزار mqtt broker استفاده کنید. نرم افزارهای زیادی هستن که این کار رو انجام میدن، یکیش که داخل بسته هم بهش اشاره کردم، Mosquitto هست. شما باید یک سرور VPS و یا VDS از یکی از ارايه دهندگان این سرویس (مثل شرکت ابرآروان) تهیه کنید و نرم افزار Mosquitto رو روش نصب کنید و تنظیمات شبکه اون رو انجام بدید تا بتونید از سرویس mqtt خودتون استفاده کنید. برای این منظور، احتیاج به درک نسبتا خوبی از شبکه و همچنین سیستم عامل linux خواهید داشت.
اگر که درست متوجه سوالتون نشدم، لطفا اطلاعات بیشتری در مورد هدفتون بهم بدید.

سلام مهندسی معین عزیز ممنون از تدریس الکترونیک
یک سوال برای من پیش اومده و توی اینترنت به جواب خوبی دست پیدا نکردم
پروتکل mqtt سایت های مختلفی دارن پیاده سازی میکنن که نمونه ایرانی من مشاهده نکردم برای پیاده سازی این پروتکل پیش نیاز شبکه و زیر ساخت نیاز هست آیا ؟
و اینکه شما پیشنهادی دارید در زمینه ساخت یه سایت پروتکل mqtt دلخواه که چه مسیری باید طی کنم؟
ممنون از مهندس معین و مجموعه نماتک

مهندس کاملا متوجه شدم فقط برای شروع لینوکس چه مسیری بهتره طی کنم اخه خیلی تنوع داره لینوکس اگه پیشنهادی دارید ممنون میشم
ممنون از وقتی که میزارید
دوست عزیز برای یادگیری لینوکس بهتون ویدیو های آموزشی سایت هایی مثل لیندا رو پیشنهاد میکنم. دقت کنید که دنبال ویدیو هایی برید که در ادامه به سمت امکانات سرور و دیتابیس و شبکه لینوکس برن که شما احتیاج دارید.