ابعاد و اندازه Manhole

سلام یه سوال در مورد manhole داشتم
من یه نقشه دارم که توش یه منهول داره به قطر 600 و کلاس 150 ولی نه ارتفاع داده نه فاصله ای از لبه shell ،فقط زاویه اونو داده فقط
میخواستم بدونم آیا استانداردی داره برای ابعادش یا نه ؟
چطوری ابعادشو بدست بیارم
مثلا چطوری بفهمم تو چه ارتفاعی باید بزنم

با سلام و عرض ادب

پاسخ رو به دو قسمت میکنم:

1- ارتفاع منهول:

باید از کارفرما درخواست شه که ارتفاع منهول را بدهدو حق ندارید سر خود ارتفاع برای آن مشخص کنید.

اطلاعات تکمیلی:
معمولا ارتفاع منهول با توجه به موقعیت نصب مخزن و دسترسی به آن ممکنه مشخص بشه.
فرضا ممکنه تجهیز بر روی زمین نصب شده باشه در اینصورت ما در ارتفاعی از مخزن منهول را می زنیم که به راحتی ورود و خروح بدون ladder platform ممکن باشه اما گاهی مخزن در ارتفاع و بر روی استراکچر نصب میشود و ممکن است در چند طبقه خاص دسترسی به مخزن امکان پذیر باشد در آن صورت ما سعی میکنیم در ارتفاع هایی که دسترسی وجود داره منهول بزنیم.

توجه: وجود پودر و یا مواد سمی ممکن است باعث شود که پروسس بخواهد حتما بر روی هد یا ارتفاعهایی از شل که سیال سمی وجود ندارد زده شود چرا که در حین باز کردن به دلیل انباشتگی مواد سمی، بر روی بازرس و یا تعمیر کار نریزد. البته میشود تمهیداتی در این خصوص دید که این نوع اتفاقات نیفتد. همانطور که در بالا گفته شد مرجع اصلی شما کارفرمایتان می باشد.

2- فاصله از لبه شل یا پروجکشن:

باید از کارفرما درخواست شه اما معمولا شما در Standard Drawing و Spec های پروژه میتوانید بدان دسترسی داشته باشید.

اطلاعات تکمیلی:
پروجکشن نازل ها و منهول ها بستگی به پارامترهای زیادی دارد مثلا در خصوص منهول هر چه کوتاهتر باشد ورود و خروج بهتر است اما نباید کاملا در زیر عایق دفن شود یا اینکه فاصله ای برای Stud bolt و بستن آن نباشد.
در درس 11 به برخی از پارامترهای مهم و تاثیر گذار اشاره شده است که در زیر آورده شده:
image