نحوه راه اندازی lcd روی آردوینو

سلام دوست عزیز، ضمن تشکر از آقای افتخاری بابت جوابشون. لطفا حتما چک کنید که backlight روشن بشه و نورش رو ببینید و اینکه اون پتانسیومتر که برای تنظیم contrast هست رو شروع کنید به تکون دادن تا مربع های داخل lcd رو ببینید. ( تقریبا باید پتانسیومتر رو روی حالت وسط بذارید). اگر همه این موارد درست بودن لطفا یک عکس از lcd که روشن هست و مربع ها هم دیده میشن بفرستید که اتصالات هم داخلش دیده بشن که بشه بهتر کمکتون کرد. کلا اگر همه اتصالات درست باشن و از اونطرف هم کد رو درست نوشته باشید، باید کار کنه و قطعا یکی از این مراحل اشتباه شده که انشالا مشکل رو پیدا می کنیم.

@788#2759 سلام هر دو رو جابجا هم کردم جوابی نداد صفحه روشن میشه اما اون خونه های مربعی که توشون می نویسن نمایش داده نمیشه .

لطفا پایه ها رو با دقت خیلی زیاد دقیقا شبیه شکل وصل کنید.

سلام دوست عزیز.مهندس معین هم قطعا پاسخ می دهند.اما این شماتیکی که شما فرستادید Vss رو به 5 ولت و Vdd رو به گراند وصل کردید که جابه جا و اشتباه هست.(VDD(VCC باید به مثبت تغذیه وصل بشه.

@788#2795 سلام می تونین به من بگین هر کدوم از پایه ها به کدوم وصل میشن؟ ممنون

سلام دوست عزیز، اتصالات رو طبق آموزش ببندید. اگر در آموزش مورد ناواضحی وجود داره به ما بگید که اصلاح کنیم اون قسمت رو.
پایه RS به میکرو وصل میشه و در تنظیمات کد هم باید مشخص باشه که به کدوم پایه وصل شده. پایه ve وصل میشه به یک ولتاژ بین ۰ و ۵ ولت که ما با استفاده از یک پتانسیومتر این ولتاژ رو ساختیم. این پایه contrast تصویر رو کنترل می کنه. پایه RW هم با توجه به اینکه ما فقط قصد نوشتن داریم روی lcd و قصد خواندن نداریم باید به gnd وصل بشه.

@Mehrad#2811 سلام استاد میتونیم پایه ها رو خودتون یکی یکی بگید مال کدوم؟ که نخوام همه رو یکی یکی اشتباه کنم دوباره.

سلام دوست عزیز، مطمئن باشید اگر همه اتصالات و قطعات درست باشن و کد هم درست باشه، قطعات کار خواهد کرد. توی عکس اول شما VSS رو به ۵ ولت وصل کردید که باید به گراند وصل میشد و مثبت و منفی رو اشتباه وصل کردید. احتمال این وجود داره که LCD شما به این دلیل سوخته باشه و مجبور باشید یکی دیگه بخرید. تاثیر پتانسیومتر روی تصویر چی هست؟ از lcd با مربع های توش عکس نفرستادید برای من. لطفا اگر فکر می کنید که ماژول شما سالم هست، از اتصالات عکس بگیرید. کدی که استفاده می کنید رو هم بفرستید تا بررسی کنیم شاید یک نکته ای از قلم افتاده باشه.

@Mehrad#2890 استاد RW و RS VE رو به چی وصل کنم؟

@788#2795 باور کن دیگه نمیدونم جایی که من هستم قطعات الکترونیکی به درستی گیر نمیاد برای هر قطعه هفته ها منتظر میمونم تا برسه‌. واقعا دیوونه شدم

من هم یکی دوبار مشکل اینچنینی داشتم.اتصالات رو دقیقا توی برد برد وصل کنید و مطمعن بشید خط RD یا RW درست وصل شده باشه.نمیدونم شایدم ال سی دی ها مشکل دارن.من این مشکلات رو داشتم با اتصلات درست میشد

سلام دوست عزیز. به عکس زیر توجه کنید:
2020-10-30/1604053486-70507-lcd-display-16x2-character-twins-chip-3-550x550w.jpeg

@Mehrad#2799 استاد من همه رو چک کرد اتصالات هم با جدا با سم های دو سر مادگی دوباره وصل کردم و پتانسیومتر رو در حالت وسط قرار دادم اما درست نشد. کد ها هم همون هایی بودن که توی ویدئو آموزش داده بودین…

سلام جناب مهندس من lcd رو اینطوری بستم روی آردوینو اما هیچ جواب نگرفتم و متنی که تایپ کردم روی lcd نمایش نداد. چکارش کنم؟2020-10-15/1602753954-708607-122158.jpeg
2020-10-15/1602753955-158667-125035.jpeg
2020-10-15/1602753955-653391-125044.jpeg
نحوه