اصطلاح forging در مورد فلنج ها

در مهندسی مواد خصوصا در بخش مکانیکال و رشته پایپینگ و لوله کشی صنعتی کارخانجات، به کررات کلمه Forging و Casting برای شیرآلات (Valve) و فیتینگ های پایپینگ به چشم می خورد.
فورجینگ :
اقلام فورجینگ با استفاده از یک روش آهنگری ساخته می شوند که شامل شکل دادن به فلزات و آلیاژها در حالت جامد می باشند.فورجینگ در لغت به معنای شکل داده شده، و در کار ساخت فلزات، به معنای آهنگری شده می باشد.

بع عنوان مثال شیر آلات و اقلام پایپینگ مثل فلنج ها که از جنس فورجینگ هستند به قوی بودن شهرت دارند، که آنها را برای مدیریت سیستم های با فشار بالا و درجه حرارت بالا ایده آل می کند. در طول فرآیند جوش، ساختار دانه بندی فلزی بیشتر تصفیه می شود که این منجر به افزایش تاثیر و قدرت کلی می شود.

همچنین، اقلام فورجینگ مقاومت بهتری نسبت به مسائل معمول مانند ترک، انقباض و تخلخل افزایش می دهند.

ولوها و اجزا ریخته گری: ( Casting )
در مقابل فورجینگ ، کستینگ، اشاره به روش ریخته گری دارد. در ریخته گری از فرم مایع فلز برای ایجاد ولو استفاده می کند.

این فلزات به عنوان یک مایع مذاب ذوب شده ، به قالب های مختلف ریخته می شود. هنگامی که مایع خنک می شود، از قالب خارج می شود.

یکی از بزرگترین مزایای ریخته گری این است که می تواند اشکال، الگوهای و اندازه های پیچیده ایجاد کند.
با استفاده از قالب برای تولید، ریخته گری به شما اجازه می دهد تا دریچه های مختلفی با قطعات پیچیده تر داشته باشید.

در پایان از نظر علم مواد اقلام فورجینگ عموما قابلیت تحمل تنش بالاتر ، مقاومت مکانیکی بیشتر نسبت به تغیررات پارامترهای دما و فشار به نسبت کستینگ ها دارند. عموما فلنچها از جنس فورجینگ و متریال شیر های صنعتی از جنس کستینگ مد نظر در نفت و گاز قرار میگیرند.

1 پسندیده

اصطلاح forging در مورد فلنج ها به چه معنا است؟