پاور ترانسمیترهای راداری و استاندار EXi

سلام

تصویر اتچ شده مربوط به یک ترانسمیتر رادار با پاور اکسترنال ۲۲۰ میباشد که Exi a هم است.
چه طور ممکن است یک تجهیز پاورش ۲۲۰ باشد ولی Exi a هم باشد؟؟؟؟
IMG-20230918-WA0004

مشکلی در این خصوص وجود ندارد زون طراحی شما باعث می شود شما از ریت 220 نتوانید استفاده کنید. روی تجهیز عبارت tank gauing نوشته شده که طبق طراحی ها زون مربوط به ناحیه tankage برابر با 2 در نظر گرفته می شود. شما هم می توانید پاور 220 داشته باشید و Ex ia هم که در همه زون ها قابلیت استفاده را دارد.

1 پسندیده

یه مطلب به فرمایشات استاد اضافه کنم.
اونچه که تعیین کننده است محدودیت انرژی است ،اگر به کمک barrier بتوان انرژی آزاد شده ناشی از اتصال کوتاه را محدود کنیم طوری که مثلا انرژی ازاد شده منجر به LEL گاز نشود ،اونوقت اون تجهیز میتونه برایEXIa استفاده بشه.صد البته جریان این تجهیز بیشتر از چند میکرو آمپر نخواهد شد.

1 پسندیده

ممنون از توضیحات مهندس نجفی عزیز

آخه اون پاور 220 ولتی آیا باعث ایجادخطر نمی شود؟

موارد توضیح داده شده است عرض کردم با توجه به زون طراحی و تصویر 220 خطری ایجاد نمی کند. ناحیه tankage زون پر خطر نیست. اگر این طوری باشه که ما اصلا نمیتونیم تو سایت های نفت و گاز روشنایی داشته باشیم چون اون ها 220 لازم دارند!!!

1 پسندیده

با تشکر از شمااستاد،من هم با اجازه مطلبی اضافه کنم. ما همیشه یه چیزو فراموش میکنیم و اون انرژی منبع تغذیه و یا منشا تامین انرژی هستش،یه مثال ساده اش شاید این باشه که سلول ۲ ولتی باتری با توان ۶۰ امپر ساعت چه بسا از یک منبع تغذیه ۱۰۰۰ ولتی که قابلیت جریان مثلا ۱میکرو امپر هست به مراتب ریسک بالاتری داره.چرا که در بدترین شرایط منبع ۱۰۰۰ ولتی ماکزیمم ۱میلی وات انرژی خواهد داد که قابلیت اشتعال هیچ گازی رو نداره .اینکه برای زونهای ۱و۲ هیچ تجهیز برقی توان بالا نمیتوان بکاربرد تصور غلطی است.قرار نیست که در منطقه خطر نتوان هیچ تجهیز برقی و کنترلی استفاده نمود .در این مناطق تجهیزات Exdاستفاده خواهدشد.

1 پسندیده