حرکت معکوس جریان سیال از خط Discharge به Suction و تاثیر آن روی پروانه

با سلام و درود
در خطوط انتقال استایرن، با توجه به پلیمری شدن سیال با افزایش دما، به منظور خنک سازی پمپ استند بای (در شرایطی که سیستم در حالت Loading نیست و در حالت Holding هست) یک خط بای پس برای از مدار خارج کردن چک ولو مسیر خروجی پمپ استندبای در نظر گرفته میشه تا سیال در مسیر برعکس (از Discharge به Suction) حرکت کنه و خنک سازی پمپ رو انجام بده.

با توجه به توضیحی که در بحث ضربه قوچ ویدیوهای آموزشی طرح شده بود، حرکت معکوس سیال در پمپ میتونه منجر به باز شدن مهره و در نتیجه رها شدن پروانه پمپ بشه. آیا در وضعیت طرح شده هم چنین امکانی وجود داری؟ (با توجه به اینکه وضعیت نسبت به حالت قوچ بدتر بوده و یک جریان نسبتا دائمی به صورت عکس در پمپ استندبای وجود داره (زمان لودینگ محدود هست و عمدتا سیستم در وضعیت هلدینگ کار میکنه)


2020-03-24/1585074621-50498-2.png

با سلام و درود آرمین عزیز
توضیحی که شما دادید دقیقا مشابه مسیر Warm-upهست که برای پمپ های یدکی در شرایطی که اینبار دمای سیال بالا هست یا لازم هست تا بالا باشه تا کُک تشکیل نشه استفاده میشه. همانطوری که توی عرایضم حتما عنایت کردی یک درصدی از جریان رفت که بسیار ناچیز هست و هیچ اثر مخربی مثل چرخش جریان در پروانه نداره و صرفاً پوسته رو گرم نگاه میداره به پمپ یدک هدایت میشه.
در پمپ هایی که باید اتفاقا دمای اونها پایین نگاه داشته بشه اینکه از مسیر خروجی پمپ در حال کار به پمپ یدک درصدی از جریان هدایت بشه(بر اساس تجربه)روش کاربردی نیست چون استایرن ظرفیت گرمایی ویژه ای مناسبی برای از دست دادن حرارت و ایجاد تغییرات درجه حرارت نداره. البته اگر قرار باشه از این شیوه استفاده بشه حتما پمپ باید با ضخامت مناسبی عایق هم بشه.
در نهایت میخوام عرض کنم که خیر.هیچ اثر مخربی وجود نداره چون ضربه قوچ مقوله ای هست که در اون با تغییر سرعت مواجه هستیم در حالی که در اینجا با هدایت سیال و پیش سرد سازی روبه رو هستیم