روشن شدن avr و شروع به کارش اتوماتیک آن

درودی دوباره خدمت مهندس گرامی…
من می خوام برای روشن شدن سیستمم که به وسیله باطری کار میکنه ، دو راه کار بذارم…
۱_ راه اول: اینکه وقتی ولتاژ آنالوگ باطری که از پایه میکرو خونده میشه کمتر از ۴ ولت برسه ، سیستم دو باره روشن بشه ، تا باطری از کار نیافته.
۲_ راه دوم : اینکه وقتی کاربر دستگاه خودش رو به usb خروجی ولتاژ متصل کرد ، دستگاه من روشن بشه و شروع به کار کنه…

نمیدونم چطور همچین سیستم اتوماتیکی راه اندازی کنم…حالا اگه حالت دوم رفع عیب نشد ایراد نداره ولی حالت اول رو چطوری سازماندهی کنیم که وقتی ولتاز باطری کمتر از ۴ ولت باشه سیستم داه اندازی بشه ( در این حالت که سیستم خاموشه ، پس چطور عمل خوندن رو داشته باشه…سخت شدش مهندس )

سوال بعدی من اینکه : اگر بخوام در آن واحد همه پایه های میکرو رو همزمان روشن کنم ( پایه هایی که به پودت متصل هستند ) چکار باید بکنم… اگه پورت ها رو پشت سر هم بنویسم که اختلاف دارن نسبت به همدیگر، ولی در آن واحد همشون چطور با هم دوشن میشن.شدنیه هستش یا نه…
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.مرسی

سلام، من درست متوجه سوالتون نمیشم. شما وقتی دستگاهی رو به usb وصل می کنید، اگر از سوییچ on/off استفاده نکرده باشید توی طراحی مدار، خود به خود روشن میشه. پورت های usb ولتاژ 5ولت دارن.

برای اینکه سیستم روشن شدن avr ام و شروع به کارش اتوماتیک باشه ، باید چکار کنم مهندس.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.مرسی

سلام، شما برای راه اندازی هر منطقی (مثلا اینکه اگر ولتاژ از ۴ ولت کمتر بود، میکرو روشن بشه)، باید از یک مدار الکترونیکی استفاده کنید که خودش احتیاج به ولتاژ داره برای کار. البته میکرو ها حالت هایی دارن به اسم sleep mode که داخل اون حالت ها بسیار کم مصرف هستن و میتونن یک سری منطق های خیلی ساده رو انجام بدن و اگر شرط خاصی برقرار بود، از حالت sleep بیرون بیان. ولی این حالت استفاده تقریبا پیشرفته هست و باید به دیتاشیت مراجعه کنید. (قسمت های مربوط به خوندن دیتاشیت رو ببینید و تمرین کنید و بعد به سراغ دیتاشیت برید.) ولی باز هم نمی دونم این مود کار شما رو راه میندازه یا نه. دلیل اینکه سیستم زیر ۴ ولت باید روشن بشه چیه؟ شاید اگر کل سناریو و طرز فکرتون رو بهمون بگید بهتر بتونیم راهنمایی کنیم. اینکه برای یک مدار هم از باتری استفاده بشه و هم از usb رو هم با یک دیود یکسوساز مشکلش رو حل می کنن. معمولا سناریو به این صورت هست که اگر دستگاه هم به باتری وصل بود و هم به usb، برای آسیب ندیدن پورت usb، بهتر هست که از ولتاژ باتری استفاده بشه. بنابراین بین ولتاژ مثبت باتری و ولتاژ مثبت usb یک دیود قرار میدن به صورتی که آند دیود به ولتاژ مثبت usb وصل هست. به این صورت اگه هر دو ولتاژ وصل بودن، اختلاف ولتاژ دو سر دیود صفر و یا منفی هست و دیود خاموش میشه و از usb جریانی کشیده نمیشه. اگر هم باتری رو قطع کنید، حالا دیود می تونه روشن بشه و ولتاژ و جریان مدار رو تامین کنه.

در مورد اینکه همه پایه ها با هم روشن بشن هم، اگر شما دستور های روشن شدن همه پایه ها رو پشت هم قرار بدید و فرکانس کاری میکروی شما هم روی مثلا ۸ مگاهرتز باشه (توی آرم تا ۱۰۰ مگاهرتز رو با هم کار می کنیم) عملا این تاخیر در حد نانو ثانیه خواهد بود و نگرانی ای نداره.
فقط دقت کنید که به پورت ها به صورت مستقیم مقدار بدید.
مثلا PORTA = 0xFFFFFF
این دستور همه پین های پورت A رو روشن میکنه. و معادل این هست که بنویسید PORTA.0 = 1 و PORTA.1 = 1 و … که اگر اینطوری بنویسید کندتر خواهد بود.

با سلام خدمت مهندس معین گرامی…
خوب هستین مهندس جان.
من در طی طراحی سیستم avr ام ، می خوام سیستمی استفاده کنم که وقتی دستگاه به خروجی usb سیستمم وصل بشه ، سیستم و avr ام روشن بشه…
یعتی می خوام سیستمی باشه که اوتوماتیک روشن بشه و نیازی به استفاده از دکمه ای از طرف کاربر نباشه واسه روشن شدنش…
نمیدونم که درست توضیح دادم یا نه…
باید چکار کنم مهندس… از چه دستوراتی استفاده کنم و چه ماژولی…
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.مچکرم