اتصال سنسورهای دو سیمه (ترموکوپل) به آردو avr

مرسی مهندس.عالی بود

با سلام
استاد اگه میشه در مورد اتصال سنسورهای دو سیمه مثل ترموکپل به آردو avr هم توضیح بدین که خروجی این سنسور ها از چه جنسی هست من رو یه برد دیدم یک پایه ترموستات به منفی وصل شده پایه دیگر به adc. کلا نفهمیدم میخواد چیکار کنه
خیلی ممنون از آموزشهای عالی و خوبتون

مهندس معین این میشه که یه سنسور دو سیمه رو همون یه سیمش رو به گراند بدیم و یه سیم هم به adc ؟من هم یه مدل قبلا دیدم این شکلی بود و منم اینطوری شماتیکش رو قرار دادم.اون مقاومت ثابت به رنج مقاومت دمایی مون بستگی داره؟

@Mehrad#2836
خیلی ممنون. عالی

سلام دوست عزیز، سنسورهای دمای آنالوگ، دما رو به یک پارامتر الکتریکی مثل ولتاژ تبدیل می کنن. برای اندازه گیری دما شما باید اون ولتاژ رو توسط واحد ADC میکرو بخونید و روش عملیات ریاضی انجام بدید. معمولا سنسورهای مقاومتی دو سیمه مثل ترموکوپل، در یک تقسیم مقاومتی قرار میگیرن (به صورت سری با یک مقاومت ثابت) و یک با توجه به مقدار ولتاژ خوانده شده از سر مشترکشون، میشه دما رو اندازه گرفت. به شکل زیر دقت کنید :
2020-10-24/1603520824-297437-analogin-variableresistor.jpeg

اون مقاومت متغیر، می تونه هر نوع سنسور مقاومتی باشه.

واحد ADC میکرو، میاد ولتاژ ورودی رو نسبت به رفرنس خودش اندازه گیری میکنه و تبدیل به یک عدد دیجیتال می کنه اون رو. پس حتما باید به ورودیش ولتاژ بدیم. سنسورها اکثرا به صورت منفعل کار می کنن (passive) به این معنی که خودشون ولتاژی تولید نمی کنن و باید حتما در یک مدار قرار بگیرن (مثل سنسورهای خازنی و مقاومتی). ولی بعضی سنسورها هستن که فعال هستن (active) و خودشون ولتاژ تولید می کنن (حالا یا باتری دارن و به نحوی به منبعی متصل هستن و یا یک واکنش شیمیایی داره اون ولتاژ رو ایجاد می کنه مثل سنسورهای اکسیژن) (دقت کنید که سنسورهای اکتیو مثل سنسور اکسیژن، طول عمر محدود دارن و عملا تموم میشن بعد از یک مدت چونکه اون ماده ای که داخلشون ایجاد ولتاژ می کنه، تموم میشه)
پس نتیجه می گیریم که اگر یک سنسور که دو تا سیم داره رو وصل کنید به مولتی متر و ولتاژ داشت، می تونید اون رو همونطوری به ADC وصل کنید (البته به شرط اینکه رنج ولتاژش درست باشه) ولی اگر ولتاژ نداشت، حتما باید در یک مدار قرار بگیره.