کد ASME B36.10 و گریدهای مختلف api5l

جناب دکتر مانی زاده، فرمودید که در ASME B36.10 متریال های شامل api5l رو هم پوشش میده. و اگر دقت کرده باشیم مثلا برای لوله 30 اینچ رنج زیادی از ضخامت رو نشان میدهد. سوال اصلی من این هست که میتوان گفت که هر یک از اعداد ضخامت برای لوله های api5l برای گرید خاصی هستند؟ یا بعبارتی می توان گفت که یک لوله NPS 36 X42، دارای ضخامت ثابتی هست؟ ( یعنی در دل NPS 36 X42، میزان ضخامت هم نهفته است و نیازی به بیان مستقیم آن نیست)

سلام عرض ادب
اسپک API5L واقع یک استاندارد جامع هست که در همه موارد مربوط به لوله ها رو کاور میکند. در واقع تمامی استانداردهایی که در خصوص خطوط انتقال هستند این خاصیت را دارند که در مورد ساخت، متریال، ابعاد و تلرانس های ساخت و غیره صحبت میکنند در صورتیکه در استانداردهای مربوط به پایپینگ غالبا این اتفاق نمیافته و برای مثال ابعاد لوله ها در یک استاندارد و متریالشون در دیگری است. برای مثال همین ASME B36.10 یکی از همون استانداردهاست که فقط داره ابعاد رو عنوان میکنه اما خودش در مورد متریال بحثی ندارد. پس با این احتساب شما باید برین سراغ استاندارد خود API 5L که قدیما بصورت واضح جدول ضخامت داشت ولی در ویرایش های جدید وجود نداره متاسفانه.

اینو به صورت کلی گفتم که در جریانش باشید ولیکن اقای مهندس در کل ضخامت خیلی محدودیت از سوی گرید نداره و عموما این شکلی نیست که بهم ربطی داشته باشند. پس در نتیجه بعد از عنوان گرید باید حتما میزان ضخامت رو هم ذکر بفرمایید و هر گرید میتونه ضخامت های متفاوت داشته باشد