وجود ولتاژ ناخواسته در پایه ADC

سلام

من ADC آرم stm32f103 را توسط ماژول هدر برد STM32F103C8T6 راه اندازی کردم ولی مشکلی که دارم این است که ولتاژ 3.3 را به ADC میدهم و از طریق uart ولتاژ خوانده شده را در کامپیوتر مشاهده میکنم . هر سری که تست میکنم عددهای مختلفی را نشان میدهد باید عدد 4095 را نشان دهد ولی عدد های مثل 4030و4026و4020و…را نشان میدهد پایه adc را با خازن100nf زمین کردم ولی مشکل حل نشد.پایه ADC یک ولتاژ ناخواسه دارد این پایه را با یک مقاومت 3کیلو زمین کردم ولتاژ آن صفر شد ولی در کامپیوتر ولتاژ های مختلفی را نشان میدهد .برایم مهم است که ولتاژ را دقیق بخواند . یا حد اقل هر بار که تست میکنیم یک ولتاژ ثابتی را نشان دهد.

به پایه ref هم تو این ایسی دسترسی نداریم که خودمان ولتاژ بدون نویز به آن اعمال کنیم .لطفا کمکم کنید .

در ضمن من آموزش میکرو را از شما خریداری کردم ولی توضیحات adc را از سی آیسی stm32f4 استفاده کرده است. که در آن پایه ref را در اختیار دارد.

سلام وقت بخیر
چند مورد رو امتحان کنید. اول اینکه دستتون رو اول به جایی بزنید که الکتریسیته ساکن نداشته باشید و بعد به پایه ADC بزنید ببنید که مقدار عددی که نمایش میده تغییر میکنه یا نه. اگر تغییر کنه یا پایه نیم سوز شده یا به درستی ورودی نشده و یا 3.3 ولتی که به پایه متصل کردید درست به پایه متصل نشده.(حتی ممکن است زمانی که میکروکنترلر رو روی برد لحیم میکردید درست لحیم نشده)
دوم اینکه در پکیج STM32F103C8T6 پایه vref وجود ندارد و به صورت داخلی متصل است پس احتمال مشکل از سمت vref تنها در صورتی وجود دارد تغذیه برد نوسان داشته باشد که این میتواند حاصل مشکل در رگولاتور 5 ولت به 3 ولت روی برد باشد.
در آخر مشکل نیم سوز شدن یا سوختن کامل پایه معمولا به دلیل اتصال 5 ولت یا بیشتر به پایه ای که 5 volt tolerant نیست اتفاق می افتد. (این مورد در آموزش ها توضیح داده شده)