ترایاک و بوبین های ac

الان متوجه سوالتون شدم. همونطور که گفتید برای اون کار نمیشه از دیود استفاده کرد. برای این منظور می تونید از مدار RC Snubber استفاده کنید که از یک مقاومت و یک خازن سری تشکیل شده. سرچ کنید تا اطلاعات کامل در مورد استفادش و نحوه انتخاب مقدار مقاومت و خازن رو پیدا کنید.
یک راه دیگه هم استفاده از یک واریستور مناسب موازی بوبین هست که در صورتی که ولتاژ بالا بره، جریان رو هرز رد بده.

از تفاوت های دیگه ترایاک ها به غیر از جریان، میشه به ولتاژ و جریان تحریک هم اشاره کرد که با هم تفاوت دارن.

برای قرار گذاشتن دیود هرزگرد برای بوبین های ac 220 و ۱۱۰ یا ۲۴ ac که به پلاتین رله ها آسیب نزند راهکار چیه و همچنین ترایاکها فقط از نظر جریان دهی فرق میکنن مثلا bt138 و bta16 چه تفاوتی دادند بعضی ها btaa هستش و بعضی ها btab هستش یعنی چی ممنون

ممنون از راهنمایی کاملتون مرسی

سوال دیگه اینکه ترایاک bta41 600b فرقی با ترایاک bta41 700b داره؟ چون جایگزین کردم انگار 700 ولتاژه بیشتریو رد میکنه والمنتمون تو تایم کم خیلی داغ میکنه نسبت به ۶۰۰ فرقشون چیه اصلا میشه جایگزین هم شن ممنون مرسی

شما برای تحریک رله ۲۲۰ باید یک سوییچ داشته باشید (یا سوییچ مکانیکی یا یک رله دیگه و یا تریستور و یا ترایاک و …)
مدار snubber رو می تونید اینطوری دو سر اون سوییچ بذارید.
2021-02-28/1614517966-75950-220px-rc-snubber-model.png
وقتی که سوییچ وصله که جریانی از اون شاخه RC عبور نمیکنه. اما وقتی سوییچ قطع هست، کویل شما می تونه خودش رو داخل این مدار خالی کنه.

در مورد اون دو تا ترایاک، من دیتاشیت ها رو نگاه کردم، به نظر به غیر از ولتاژ ماکزیممی که تحمل می کنن، نباید تفاوت دیگه ای داشته باشن. اگر با برق شهر معمولی دارید کار می کنید، نباید تفاوت محسوسی داشته باشن در عملکرد. اینکه میگید تفاوت احساس می کنید، شاید مربوط به کیفیت قطعه و شرکت سازنده مربوط باشه.
به نظرم با استفاده از یک آمپرمتر و ولت متر، ولتاژ و جریان اون هیتر رو اندازه بگیرید با هردوی این ترایاک ها. نباید تفاوتی داشته باشن. اگر هم تفاوتی دارن، در همین ولتاژ و جریان خودش رو باید نشون بده که به نظرم مربوط به کیفیت قطعه میشه.

سلام، دیود های هرزگرد به صورت موازی با بوبین رله ها موازی میشن که در هنگام خاموش شدن رله، مسیر تخلیه ای برای انرژی ذخیره شده در سلف بوبین ایجاد کنن. در بسته به طور کامل این مورد بررسی شده است.
برای جلوگیری از جرقه زدن پلاتین های خروجی رله ها اما از مدار های soft starter و یا از ntc ها استفاده میشه که باعث میشه در لحظه شروع، جریان محدود بشه.
کلا نام گذاری ترایاک ها بسته به شرکت سازنده فرق داره و باید برای هرکدوم به دیتاشیت اصلیش رجوع کرد. ولی یک نام گذاری معروف این هست که مدل های BT و یا BTB به صورت غیر ایزوله هستن (یعنی اون قسمت فلزی پشتشون، به یکی از پایه ها وصل هست) و مدل BTA به صورت ایزوله هست (یعنی اون قسمت پشتش معمولا پلاستیکی هست و اتصالی به پایه ها نداره)

ممنون منظورم تو مثلا شیرهای برقی 24 ولت dc برای خال نزدن پلاتین رله ها دیود هرزگرد میذاریم موازی با شیر برقی ولی برای بوبین ها و شیرهای برقی110 و 220 ac از چی استفاده کنیم از دیود که نمیشه استفاده کرد درسته ؟ از چی استفاده کنیم و چه طوریه مدارش ممنون لطف کردین