AARH for flange

سلام

1- آیا serated finish برای فلنج های FF وRTJ هم استفاده میشودیا صرفا مختص RFاست؟
از این لحاظ پرسیدم چون برای فلنج های RF و FF از خاصیت 125-250 AARH استفاده میکنند و همچنین برای RTJ از 63 AARH استفاده میشود

2- گسکت های spiral wound برای چه تایپ فلنجی میتوان استفاده کرد؟

3- آیا هرچه عدد AARH بیشتر باشد بهتر است؟

4- چرا میگویند که این عدد بیانگر rouphness است؟ چگونه این سختی ایجاد میشود؟

1 پسندیده

سلام وقت بخیر

1- در خصوص سوال شماره یک به جدول موجود در استاندارد MSS-SP6 باید رجوع کرد:
image
2- باید بنا بر اسپک پروژه تعیین بشود ولیکن بر اساس IPS-E-PI-221 به صورت زیر است:
image
3- هر چه این عدد بالاتر باشد سطح زبرتری در اختیار شما هست.
4- این اصلاح در واقع بیانگر AARH (“ارتفاع متوسط ناهمواری حسابی") بیانگر زبری و صافی است از این جهت که عمق و قله ها را بصورت میانگین حساب کرده و در عمل یانگین ارتفاع بی نظمی ها در سطح فلز است.
این سختی ایجاد نمی شود و جز ذات یک فلز است

به نام یزدان
با سلام و اهدای ادب
بله دقیقا میتواند یک فلنج Flat Face باشد ولی Serrated نیز باشد، این قضیه برای کاربردهای خاص بوده که در استاندارد BS EN 1759 نیز به آن اشاره گردیده است.
ابتدا انواع فیس فلنج ها را مطابق BS EN 1759 مشاهده نماییم که نو A از نوع FF می باشد
image

حال در جدول 7 این استاندارد ، حتی برای فلنج نوع FF نیز میتواند شیار دارد باشد و نوع شیار، عمق شیار، گام شیار نیز ذکر شده است
image

کاربرد FF Serrated برای کاربردهای خاص نظیر هوزهای شناور دریایی است که بر روی سطح آب شناور بوده و به دلیل نوسان زیاد آب نیاز به سطح آب بندی بیشتری نسبت به RF می باشد که در تصویر زیر مشاهده می نمایید. در این تصویر نیز بازرسی سطح فلنج با اندازه گیری AARH را نیز مشاهده می نمایید
image
image

در ضمن استاندارد هوزهای شناور GMPHOM است که برای الزامات فیس فلنج به همین BS EN 1759 ریفر داده است.

نتیجه : شیار دار بودن صرفا به فلنج های RF محدود نمی شود و حتی فلنج های FF نیز می تواند Serrated باشد

در مورد رابطه AARH و زبری نیز قضیه مورفولوژی سطح بیان می شود که در استاندارد ASME B46.1 در مورد surface texture بیان گردیده و بالغ بر 15 نوع زبری مطرح شده که این مبحث AARH معادل همان Ra یا Roughness Average است
image
image
image

اما در مورد اینکه آیا هرچه AARH بیشتر باشد بهتر است یا خیر؟ شاید در وهله اول به نظر بیاید که میزان آب بندی بهتری دارد ولی احتمال آسیب به گسکت در دراز مدت بیشتر خواهد بود و در نتیجه احتمال نشتی

۱- آیا این زبری صرفا نوعش serrated است یا انواع دیگری هم دارد؟ یعنی وقتی ما میگوییم نوع فلنج مثلا FF 125-250 است لزوما یعنی زبری serrated است؟

2- در اولین جدول بالا استانددرد MSS -SP6اشاره شده که برای فلنج های RTJ 63 نوعش nonserrated است پس این سطح زبری 63 به چه نوع زبری اشاره دارد؟

3- مقدار AARH 125-500 در چه شرایطی استفاده می شود؟

4- نوع stock finish برای کدام تایپ فلنج استفاده میشود

Reminder

1 پسندیده

با سلام و احترام

اجازه بدین قبل از هر چیزی دو تا مفهوم زبری (roughness) با serrated بررسی کنیم و در ادامه پاسخ سوالات جنابعالی کاملا مشخص و مفهوم خواهد شد:

در زمینه فلنج‌ها و سطوح تماس آن‌ها، زبری و شکل serrated به شرایط سطحی اشاره دارند که می‌توانند بر آب بند(Sealing) و عملکرد اتصال فلنجی تاثیر بسزایی بگذارند:

تعریف زبری: به تراکم یا ناهمواری‌های روی سطح یک فلنج اشاره میکنه و معمولاً توسط مشخصه ای به نام AARH شناسایی میشه که در واقع متوسط ارتفاع مطلق ناهمواری، که به Ra معروف است، بیانگر این مشخصه هست.
هدف از ایجاد این زبری این هست که ما بتوانیم سطح آب بند بهتر داشته باشیم و در عمل هرچه سطح فلنج زبرتر، میزان آب بند اون بهتر هست.

تعریف شیاردار یا Serrated: به یک ساختار خاص سطحی در صورت فلنج اشاره دارد که از یک دسته از خطوط همگرای یا شیارهای مرکزی تشکیل شده است. این شیارها نقاط بلند و کم ایجاد می‌کنند.
هدف از ایجاد این شیارها بر روی صورت فلنج برای کابردی هست که نیاز به تغییر شکل و انعطاف بالا از گسکت وجود داره، یعنی دقیقا زمانهایی که دارای سرویسهایی با دماهای بالا هستیم. شیارها آب بندی بین گسکت و صورت فلنج فراهم می کنند. این شیارها هم معمولا تو فرمت های مارپیچی و یا دایرهای همگرا بروی سطح فلنج کار میشن.

حالا اگر بخوایم به سوالات جنابعالی بر اساس تعاریفی که در بالا عنوان شد بپردازیم:

در خصوص پاسخ سوال اول:
اصطلاح “FF” در مشخصات فلنج مانند “FF 125-250” معمولاً به نوع دو فلنج اشاره میکند و لزوماً به معنای شیار دار بودن نیست. ممکن هست زبری سطح برابر با این مقادیر باشد. اگر اشاره به عنوان serrated شد به قاطعیت شیاردار بودن رو مطرح کرد. در واقع بزارید انتهای این سوال این نتیجه گیری رو خدمت شما عنوان کنم که شیاردار کردن یا همون serrated یکی از روشهای ایجاد زبری است که تحت کنترل مهندس طراح هست و با نظم خاصی ایجاد میشود وگرنه زبری هر سطحی بصورت کاتوره ای بروی اون وجود دارد.

در خصوص پاسخ سوال دوم:

The term “RTJ63 Nonserrated” refers to a specific type of flange facing design using a Ring Type Joint (RTJ) with a non-serrated surface. Let’s break down the components of this designation:

  1. RTJ (Ring Type Joint): RTJ flanges are designed with a groove machined into their face to accommodate a metal ring gasket. These flanges are commonly used in high-pressure and high-temperature applications where a reliable and leak-tight seal is crucial. The RTJ design provides a robust sealing solution, and the type of ring gasket used depends on the application and the media being transported.
  2. 63: The number “63” typically refers to the surface finish or roughness of the flange facing. In this context, it indicates the roughness of the machined surface, often measured in microinches (μin) or micrometers (μm). The value “63” specifies the allowable range or target roughness for the flange facing.
  3. Nonserrated: The term “nonserrated” indicates that the flange facing is smooth and lacks serrations. Serrated surfaces have grooves or notches, while a nonserrated surface is flat and without such grooves. The choice between serrated and nonserrated surfaces depends on factors like the type of gasket used, operating conditions, and the desired sealing characteristics.

In summary, “RTJ63 Nonserrated” describes a Ring Type Joint flange with a surface finish specified by the value “63,” indicating a particular level of smoothness or roughness. The term “nonserrated” further clarifies that the flange facing is flat and lacks the grooves associated with serrated surfaces. This information is important for ensuring the proper sealing and performance of the flange in a given application.

در خصوص پاسخ سوال سوم:
هر چه جنس گسکت نرم تر باشد، میزان زبری سطح فلنج نیز متناسب می باییست کمتر باشد. برای مثال اگر گسکت رابر استفاده میکنید نیاز نیست سطح فلنج زبری بالایی داشته باشد بصورت کلی جدول زیر می تواند کمک کننده باشد ولی رفرنس معتبر هندبوک های ارائه شده از سوی سازندگان گسکت ها هست:

Gasket Roughness
rubber or certain elastomers lower than 125
Spiral wound Gasket 125 to 250

در خصوص سوال چهارم:
اصطلاح “stock finish” در زمینه فلنج ها معمولاً به یک پرداخت استاندارد یا پیش فرض اشاره میکنه که معمولاً برای سطوح جفت فلنج استفاده می شود. این مقدار زبری عددی خاصی را مشخص نمی کند (مانند AARH)، اما به سطح استاندارد پرداخت سطح اشاره می کند که به طور کلی برای طیف گسترده ای از کاربردها قابل قبول است.
asme-b16.5-flange-face-type
Flange-Surface-Finishes

انتخاب این نوع پرداخت سطح در فلنج ها اغلب تحت تأثیر عواملی مانند مواد واشر، شرایط عملیاتی و الزامات کلی اتصال فلنجی قرار می گیرد. این مدل پرداخت در واقع چون سفارش خاص نیست، رند بازار هست و مقرون به صرفه ، سهولت ساخت و عملکرد عمومی در آب بندی دارد. و اگر شما مقادیر از AARH رو عنوان نکنید معمولا فروشندگان این مدل رو به شما ارائه میدن

ضمنا از جنابعالی به دلیل دیر پاسخ دادن پوزش میخوام.

موفق و پیروز باشید

1 پسندیده

بابت توضیحات بسیار دقیق و باجزییات شما کمال تشکر را دارم.

تنها چیزی که هنوز اندکی مبهم است این است که در بالا اشاره کرده اید که 63 AARHبرای سطوح *smoothness or roughness
است. خوب smoothnessبه معنی سطح صاف است. خوب اگر سطح کاملا صاف است آیا AARH 63 برای آن بی معنی نیست یعنی قاعدتا برای یک سطح صاف میزان AARH باید برابر با 0باشد؟

1 پسندیده

با سلام و احترام مجدد

آقای مهندس در متن نوشته منظور این هست که اگر عددی گفته میشود، منظور تشخیص صافی از زبری است. منظور این نیست که همزمان این دو مورد وجود دارد.

مثلا شما اگر AARH 63 , AARH100 را بخواهید مقایسه کنید، اینطور بیان میشود که 63 نرم تر از 100 (Smoth than) یا 100 زبرتر از 63 (roughness) است. در واقع این عدد نشانی از صافی یا زبری و تشخیص در قیاس با دیگری است.

منظور متن انگیلیسی این بود که این شاخص نشان دهنده صافی یا زبری و تمیز دادن آنها از یکدیگر است.

1 پسندیده