تبدیل ولتاژ 36 به 18 ولت بدون رگولاتور

طراحی این مدار خیلی بسته به جریان مصرف کننده های ولتاژ های مختلف داره. باتری شما باید بتونه به اندازه جمع همه مصرف کننده های سیستم جریان بده.
با فرض اینکه جریان مورد نیاز شما متوسط باشه ( مثلا در حد ۰.۵ یا ۱ آمپر)، استفاده از رگولاتور های linear (رجوع شود به آموزش) پیشنهاد نمیشه. چرا که این رگولاتورها با تلف انرژی به صورت گرما کار می کنن و مثلا برای تبدیل ۳۶ به ۱۸ روی ۱ آمپر ۱۸ وات گرما تولید میکنه. (p=V.I=(36-18)X1=18W) ( الان مصرف خیلی از لامپ ها هم ۱۸ وات نیست و این عدد خیلی بزرگ هست.) بنابراین شما باید سعی کنید تلفات مدار رو تا حد ممکن پایین بیارید. برای این منظور از رگولاتورهای سوییچینگ استفاده میشه. (در سایت هایی که معرفی شده برای پیدا کردن قطعات می تونید انواع و اقسام این آی سی ها رو پیدا کنید و جریان و ولتاژ مورد نظر خودتون رو پیدا کنید. lm2575 یکی از پراستفاده ها هست.) استفاده از این رگولاتورها به سادگی linear ها نیست. ولی در دیتاشیت اونها توضیحات خیلی کاملی وجود داره. این رگولاتورها با قطع و وصل ولتاژ، ولتاژ موثر رو پایین میارن و تلفات خیلی خیلی کمی دارن. در خروجی باید با استفاده از فیلتر های سلفی و خازنی، نویز اونها رو بگیرید. انتخاب این سلف و خازن هم فرمول هایی دارد که به طور کامل در دیتاشیت هر قطعه با مثال توضیح داده شده.
پس با توجه به کاربردتون، می تونید با یک سوییچینگ ولتاژ ۳۶ رو به ۱۸ برسونید. بعد بسته به جریانی که ۱۲ ولت لازم داره، با یک سوییچینگ دیگه یا یک linear ولتاژ ۱۲ رو بسازید و به همین ترتیب ادامه بدید تا ۵ و ۳.۳
فقط دقت کنید که اون قسمت از مدار که ۳۶ رو می کنه ۱۸، جریان کل سیستم رو باید بتونه تحمل کنه. چون ۱۲ ولت هم از اون ۱۸ ولت ساخته میشه و ۵ ولت از ۱۲ و ۳.۳ از ۵. پس هرکدوم باید جریان کوچیک تر از خودش رو تامین کنید. اگه این قضیه باعث بشه که جریان یک سری قسمت ها خیلی بالا بره و گرما تولید بشه یا قیمت قطعات بالا بره، می تونید همه ولتاژ ها رو از ۳۶ بسازید. یعنی ۳۶ رو به ۱۸ تبدیل کنید. بعد همون ۳۶ رو به ۱۲ تبدیل کنید. بعد همون ۳۶ رو به ۵ تبدیل کنید و به همین ترتیب تا آخر. اینطوری جریان قسمت های مختلف روی هم نمیفتن. ولی به هر حال همه جریان ها از ۳۶ ولت که همون باتری هست میاد و برای همین تاکید کردم که باتری باید بتونه جریان همه رو با هم بده.
در نهایت با کمی دقت و محاسبه می تونید ترکیبی از این روش ها که بهترین جواب رو میده رو انتخاب کنید.

1 پسندیده

سلام سوالی داشتم یه باتری ۳۶ ولت دارم می‌خوام ازش ولتاژ های ۱۸ -12-5-3.3 رو ازش بگیرم بجز رگولاتور مثلاً lm1117 از چی میتونم استفاده کنم ؟
از یه رگولاتور که استفاده میکنم و بقیه ولتاژ ها رو از اون میگیرم افت جریان دارم