تحمل مدار كنترلر دور موتور براي ولتاژ ماكزيمم 24 ولت و 10 آمپر

سلام دوست عزیز، اولین نکته ای که باید بهش دقت کنید اینه که آیا منبع شما میتونه این جریان رو بده یا نه. دقت کنید که ترانزیستور نقش کلید رو بازی میکنه و نمیتونه براتون جریان رو تولید کنه. جریان شما همیشه محدود هست به جریان منبع تغذیه مدار. (مگر اینکه مبدل dc به dc باشه که با پایین آوردن ولتاژ میتونه جریان بیشتری بهتون بده ولی همیشه توان منبع ثابت خواهد بود. یعنی ضرب ولتاژ در جریان عدد ثابتی هست.)
نکته بعدی انتخاب ترانزیستور هست که باید دیتاشیت این ترانزیستور که استفاده کردید رو دانلود کنید و ببینید جریان شاخه اصلی اون چقدر هست. اون پتانسیومتر هم داره ولتاژ gate رو کنترل میکنه و ولتاژ بین ۰ تا ۹ ولت میتونه تغییر کنه. این ولتاژ رو هم باید ببینید که اولا کم یا زیاد نباشه و بعد چک کنید که بتونه ترانزیستور رو اشباع کنه و موتور بتونه به بالاترین سرعت خودش برسه.

سلام عزيزان
لطفا راهنماييم بفرماييد كه آيا اين مدار تحمل موتور دي سي با ولتاژ 12 تا 24 ولت و جريان ماكزيمم 10 آمپر رو داره ؟ و اگه نداره پيشنهادتون چيه ؟ آيا بايد قطعاتي ازش رو تقويت كنيم ؟

ممنون همه تون هستم : بهزاد

2021-11-08/1636369212-855797-kntrlr-dor-motor.jpeg

سلام و درود فراوان بر شما دوست ارزشمند
مهرداد عزيز ديتا شيت ترازيستور به قرار زير هستش ؟
ترانزیستور IRF840 یک ماسفت از نوع N-CHannel با ولتاژ تحمل 500 ولت و جریان خروجی 8 آمپر با توان 74 وات می باشد.
MOSFET, N; Transistor Polarity:N Channel;
Continuous Drain Current Id:8A;
Drain Source Voltage Vds:500V;
On Resistance Rds(on):850mohm;
Rds(on) Test Voltage Vgs:10V;
Power Dissipation Pd:3.1W;
Operating Temperature Range:-55°C to +150°C;
Transistor Case Style:TO-220AB;
No. of Pins:3;
SVHC:No SVHC (19-Dec-2011);
Current Id Max:8A;
Package / Case:TO-220AB;
Power Dissipation Pd:3.1W;
Termination Type:Through Hole;
Voltage Vds Typ:500V;
Voltage Vgs Max:30V;
Voltage Vgs Rds on Measurement:10V

اگر اشتباه نكنم ترانزيستور تحمل ولتاژش 500 ولت و جريان آن 8 آمپره
منبع تغذيه من ماكزيمم جريانش 8 آمپره و ولتاژ ورودي به ماژول 12 ولته كه با ماژول افزاينده ولتاژ ميتونم تا 24 ولت بالا ببرم .
حالا با توجه به اين ديتا ها آيا ميشه فهميد كه مدار كنترل دور موتور فوق تحمل داره يا نه ؟
مشخصات موتور :
ولتاژ مورد نياز 12 تا 24
ماكزيمم جريان 6 تا 10 آمپره
دور در دقيقه : 6000 تا 18000
مشخصات ماژول رو هم كه در پست ديگري قيد كرده بودم كه بقرار زيره :
ولتاژ ورودی: 10 تا 32 ولت DC
ولتاژ خروجی: 10 تا 35 ولت DC
حداکثر جریان خروجی: 10 آمپر
حداکثر جریان ورودی: 16 آمپر

سپاس بيكران از شما

به نظر میاد که هم ترانزیستور شما ضعیف هست برای این موتور و هم منبع شما نمیتونه جریان کافی بده مخصوصا بعد از افزایش ولتاژ. اگر خاطرتون باشه گفتم طبق اصل پایستگی انرژی، توان ورودی و خروجی در بهترین حالت با هم برابر هستن و هیچوقت توان خروجی نمیتونه بیشتر باشه.
شما اگر ولتاژ ۱۲ رو به ۲۴ تبدیل کنید، برای اینکه ضرب ولتاژ و جریان ثابت بمونه، جریان ماکزیمم شما نصف میشه. یعنی اگر در ۱۲ ولت میتونستید ۶ آمپر جریان بکشید در ۲۴ ولت در بهترین حالت فقط ۳ آمپر جریان میتونید بکشید. 12x6=24x3

@Mehrad#6655
دوست عزيز و گرامي درود بر شما
من در اين مدت كوتاه چيزهاي زيادي از شما ياد گرفتم اما در اين خصوص ابهام دارم
بذاريد اين موضوع رو اينجوري و با زبان خودم خدمت تون بگم :
من يك منبع تغذيه دارم كه 12 ولت و 8 آمپر جريان ميده اونو وصل ميكنم به يك كنترلر دور موتور كه طبق ديتا شيت تحمل 500 ولت و 8 آمپر رو داره پس تا اينجا نبايد مشكلي براي كنترلر داشته باشم .
حالا منيع ام رو وصل ميكنم به يك ماژول افزاينده ولتاژ و ولتاژ را تا 24 بالا ميبرم . طبق فرمايشتون و اصل پايستگي ، جريانم به 4 آمپر ميرسه تا حاصلضرب ولتاژ در جريان عدد ثابت 96 بشه
4x24=8x12=96
خب حالا پس من يه منبع تغذيه دارم كه ولتاژش 24 ولت و جريانش 4 آمپره و با توجه به اينكه كنترلر دور موتورم تحمل 500 ولت و 8 آمپر رو داره پس باز هم مشكلي براي كنترلرنبايد باشه فقط چون جريان خروجيش از حداقل جريان آرميچر كمتره ميتونه آرميچر رو با قدرت بالا يعني 18000 دور در دقيقه نچرخونه
ولي حداقل تا 16 ولت ميتونم ببرمش بالا چون در اين حالت آمپرش به 6 ميرسه كه حاصلضربش بشه همون 96
البته اينو بگم كه درسته نوشته رو موتور 6 تا 10 آمپر اما در حالت بي باري 0.5 آمپر بيشتر جريان نميكشه و فقط در حالاتي كه خيلي فشار روش باشه ممكنه آمپر بالا بكشه
درست ميگم مهندس ؟
حالا سوال اينه كه اون افزايش ولتاژ تا 24 ولت هيچ تاثيري در چرخش موتور نسبت به حالت اول ( بدون ماژول افزاينده ولتاژ ) نداره ؟
يعني منطقا ميزان RPM آرميچر در 12 ولت 8 آمپر بيشتره يا در 24 ولت 4 آمپر ؟
كدوم درسته ؟ RPM1 ˃ RPM2 يا RPM1 ˂ RPM2

2021-11-14/1636875205-556087-687ea8ff-b19c-40d2-8c1d-a4abf97d66ef.jpeg

پاسخ

سلام دوست عزیز، پاسخ شما بسته به نوع موتور و دیتاشیت اون داره. معمولا ولتاژ بیشتر باعث rpm بیشتر میشه و جریان بیشتر باعث گشتاور بیشتر.