آمپر خروجی آداپتور 220 ولت به 12 ولت

سلام
خسته نباشيد خدمت همه عزيزان فروم
دوستان من رشته تحصيليم شيمي هستش و اطلاعات بسيار كمي در حوزه الكترونيك دارم .
سوالاتي در خصوص الكترونيك در ذهنم هست كه ممكنه براي شما عزيزان كه متخصص امر هستيد بسيار مبتديانه و ساده باشه ولي من جوابي براش ندارم .
يه آداپتور دارم كه روش نوشته ورودي 220 ولت و خروجيش 12 ولت
ولي نميدونم چند آمپره
مثلا نزنم به به دستگاهي كه آمپر كمتر بخواد آيا بزنم بهش ميسوزنه دستگاه رو؟
چه جوري ميتونم بفهم چند آمپره؟
آخه روي آداپتورها مينويسه چند ولت و چند آمپره
اينو چه جوري ميتونم بفهمم ؟
ببخشيد سوالم خيلي پيش پا افتاده ست

@Mehrad#5604
سلام
پاسخ تون كامل و قابل فهم برايم بود . فقط اين سوال پيش مياد كه طبق فرمايش تون آمپری که روی آداپتورها نوشته میشه به معنی بیشترین جریانی هست که میتونن در خروجی داشته باشن. حالا اگه من وسيله اي رو بهش بزنم كه ولتاژ12 ولت بخواد ولي نياز به آمپر بيشتري براي كار داشته باشه به اين معني هست كه با اين آداپتوري (كاهنده ولتاژ ) كه دارم اين وسيله كار نميكنه و عمل نميكنه ؟
و سوال بعديم اينه كه باز شما فرموديد سوئيچينگ منبع تغذيه اي هست كه ولتاژ 220 ولت رو ميتونه كاهش بده . آيا اين آداپتور بسيار ساده من يا آداپتور هاي موبايل رو هم ميشه بهش گفت سوئيچينگ ؟ آيا ميتونم ميزان ولتاژ خروجي اين آداپتور رو با قرار دادن سر پراب هاي مولتي متر اندازه گيري كنم و ببينم آيا واقعا 12 ولته ؟ منفي و مثبتش كه مهم نيست ؟
بسيار سپاسگزارم

>

@behzad92#5640 ه اين معني هست كه با اين آداپتوري (كاهنده ولتاژ ) كه دارم اين وسيله كار نميكنه و عمل نميكنه ؟

بله، معمولا آداپتور ها اگر بیشتر از توانشون ازشون جریان بکشید، افت ولتاژ انجام میدن و یا کلا قطع میکنن و یا میسوزن.

>

@behzad92#5640 آيا اين آداپتور بسيار ساده من يا آداپتور هاي موبايل رو هم ميشه بهش گفت سوئيچينگ ؟

بله، شارژرهای موبایل و لپتاپ اکثرا سوییچینگ هستن. کلا هرجا دیدید که در ابعاد کوچیک توان بالا تولید میشه به احتمال خیلی خیلی قوی از سوییچینگ استفاده شده. مدارهای سوییچینگ میتونن خیلی کوچک باشن.

>

@behzad92#5640 آيا ميتونم ميزان ولتاژ خروجي اين آداپتور رو با قرار دادن سر پراب هاي مولتي متر اندازه گيري كنم و ببينم آيا واقعا 12 ولته ؟ منفي و مثبتش كه مهم نيست ؟

شما بین هر دو نقطه مدار که اختلاف ولتاژ وجود داشته باشه رو میتونید با مولتی متر (روی مود ولت متر) اندازه گیری کنید. خروجی منابع سوییچینگ ایزوله هست به این معنی که دست زدن به آن خطری نداره. (البته به شرط سالم بودن و … خلاصه مراقب باشید همیشه)
خیلی راحت میتونید خروجی مثلا شارژر موبایل رو بهش مولتی متر وصل کنید و ولتاژش رو ببینید. مثبت و منفی هم مهم نیست و اگر مثبت و منفی رو اشتباه زده باشید، عدد منفی نشون داده میشه و متوجه میشید که اشتباه وصل کردید و میتونید جای پراب ها رو عوض کنید که عدد مثبت ببینید.

سلام دوست عزیز، آمپری که روی آداپتورها نوشته میشه به معنی بیشترین جریانی هست که میتونن در خروجی داشته باشن.
هر مدار با توجه به قطعات و عملکردش، نیاز به یک جریان داره و شما نمیتونید جریان یک دستگاه رو از بیرون مشخص کنید.
در واقع شما به هر دستگاه الکتریکی یک ولتاژ میدید و اون دستگاه خودش جریان مورد نیازش رو استفاده میکنه و آداپتور هم باید بتونه تا اون جریان رو ارائه بده. (البته یک حالت خاص وجود داره برای منابع جریان که در اونها شما جریان رو فیکس میکنید و ولتاژ متغیر خواهد بود ولی مهم این هست که بدونید شما نمیتونید هم ولتاژ و هم جریان رو فیکس کنید و خود دستگاه با توجه به عملکردش جریان و یا ولتاژ مورد نیازش رو برمیداره)

بنابراین شما نگران جریان نباشید، فقط به ولتاژ دقت کنید. عدد ولتاژ باید درست باشه و عدد جریان باید کافی باشه.

1 پسندیده

با مولتی متر اندازه گیری کن