دلیل استفاده از ترانزیستور برای روشن کردن رله 2

سلام دوست عزیز. ممنون بابت تغییر تیتر سوال ها. الان خیلی بهتر شدن.
ببینید، پایه ۵ ولت آردوینو خودش یک ورودی ولتاژ هست و به usb کامپیوتر شما وصل شده. در واقع ما رله رو به پایه ۵ ولت آردوینو وصل نکردیم، به ۵ ولت usb کامپیوترتون وصل کردیم. حالا چون هم ۵ ولت آردوینو و هم رله رو از این یک جا گرفتیم، شما به اشتباه تصور کردید که ما داریم رله رو از ۵ ولت آردوینو تغذیه می کنیم. هم خود آردوینو و هم رله دارن از usb کامپیوتر شما تغذیه می کنن.
مثل این میمونه که شما با یک باتری، هم یک لامپ رو روشن کنید و هم یک آرمیچر رو. چون همه اینها به یک پایه وصل شدن، ممکنه تصور کنید که موتور داره از ولتاژ لامپ تغذیه می کنه. ولی این اشتباه هست. هر دو دارن از باتری تغذیه می کنن. شاید شکل زیر به شما کمک کنه در درک این قضیه:
2020-10-04/1601835513-718396-img-4567.jpeg
مداری که در سمت چپ می بینید، ماژول آردوینو هست که از طریق usb روشن میشه و از طرفی یک رله و ترانزیستور هم در کنارش به همون ۵ ولت آردوینو وصل شده. اگر قسمت منبع تغذیه رو از ماژول آردوینو بیرون در نظر بگیریم، به مدار سمت راست می رسیم که دقیقا همون مدار سمت چپ هست و هیچ فرقی با هم ندارن. ولی این جابجایی قطعات به درک مفهوم کمک می کنه.
مدار سمت راست نشون میده که در واقع یک منبع تغذیه هست (همون usb کامپیوتر شما) که از یک طرف آردوینو رو روشن می کنه و از طرف دیگه به رله رفته و با ترانزیستور، آماده هست که از آردوینو فرمان بگیره و رله رو روشن کنه. (با جریان اصلی منبع تغذیه و نه جریان محدود پایه های آردوینو)
پس میبینیم که پایه ۵ ولت آردوینو در واقع از منبع تغذیه اومده و درسته که رله به همون پایه وصل شده، ولی در واقع رله به منبع تغذیه وصل شده و آردوینو خودش یک مصرف کننده هست و این usb کامپیوتر هست که داره ولتاژ و جریان رو به مدار تزریق می کنه.

سلام و خسته نباشید ممنون از سعه ی صدرتون استاد.چون میدونم سرتون شلوغه برا همین بعضی سوالت رو وقت میذارم و بعد کلی کنکاش جواب رو پیدا میکنم اما بعضی هارو دیگه واقعا قفل میکنم مزاحم شما میشم
مثلا همین ترانزیستور برام یه چیز لاینحل شده از اینکه صبوری میکنید بازم پیشاپیش ممنونم.اما سوالم
منظورتون اینه پایه های دیگه جریان کمی دارن ولی پایه 5 ولت اردینو جریان زیادی میتونه بده به رله از طریق ترانزیستور؟؟!! خب اگه پایه 5 ولت اردینو میتون جریان زیاد به رله رو تامین کنه میتونیم خود رله رو مستقیم به 5 و 0 اردینو بدیم دیگه چه کاریه.میدونم که باید مدار رو اصولی بست اما فقط میخوام مفهوم برام جا بیوفته نه صرفا حفظ کنم
2020-10-04/1601815657-490484-photo-2020-10-04-16-10-29.jpeg
استاد این شماتیک همون مدار هست که تو فریتزینگ کشیدید سوالم رو توش پرسیدم شاید بهتر منظورم رو برسونم؟؟

تا اونجایی که خودم تونستم تحلیل کنم اینه که ما تو اردینو نمیتونیم مستقیما دستور بدیم که پایه 5 ولت اردینو فعال بشه تا بدین وسیله بتونیم رله رو راه بندازیم(البته فقط میشه یه بار رله رو فعال کرد با جامپرها و چراغ روشن شه و برای غیر فعال کردن باید دوباره به صورت دستی جامپر رو از 5 ولت اردینو بکشیم) .
اما وقتی میخوام مثلا چراغ 3 بار روشن و خاموش بشه مجبوریم از پایه های دیگه کمک بگیریم چون میتونیم به اونا دستور ورود و خروج بدیم در نتیجه به پایه های دیگه مثلا 13 دستور میدیم که فعال بشه اما وقتی فعال شد جریان کمی داره برا همین از ترانزیستور به عنوان رابط یا مبدل کمک میگیریم که بتونه 5 ولت خود اردینو رو که میتونه جریان زیادی برای رله تامین کنه فعال کنه و جریان تامین بشه درسته؟؟؟ وبرای مثلا موتوری که جریان خیلی زیادی میخواد اونوقت دیگه نمیشه از ترانزیستور و 5 ولت تو اردینو استفاده کرد بکه باید از یه منب خارجی دیگه(غیر اردینو)و ترانزیستور برای تامین جریان موتور استفاده کنیم
ایا درست تونستم تحلیل کنم و جواب سوالام رو تامین کنم یا اشتباه هست استاد

سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز
بابت پاسخ هاتون ممنونم تا حدودی جواب هام رو گرفتم
ولی استاد یه سوال هست که هنوز متوج نشدم شاید سوالم رو درست خدمتتون نرسوندم
2020-10-03/1601723107-476167-bandicam-2020-10-03-14-30-55-145.jpeg
تو این پروژه منظورم من اینه که شما می فرمایید ترانزیس باید جریان زیادی بتونه به رله بده و اینکه نباید مستقیما از گراند و 5 ولت اردینو استفاده کرد برای رله. باشه تا اینجا فهمیدم اما مسله اینجاست که اخه شما خودتون دارید کلکتور تران رو به 5 ولت خود اردینو وصل میکنید مگه نباید به یه منبع خارجی دیگه وصل بشه که جریان زیادی بکشه؟؟؟ چون اگه قراره c و e به گراند و 5v خود اردینو وصل بشه پس چه فرقی داره که خود رله به جای اون وصل نشه؟؟
بخشید اگه سوالم ابتدایی باشه خیلی علاقمندم و تو اینترنت هرچی گشتم چیزی پیدا نشد که مزاحم شما نشم ممنون اگه بزرگواری کنید و راهنماییم کنید.باتشکر

[upl-file uuid=a6fe9354-c50c-48e5-a3d3-8644d978911e size=1kB]project-16-season2-lesson-3.txt[/upl-file]

سلام و ادب و خسته نباشید.
یاد گرفتم و متوجه قضیه شدم ممنون بابت زحماتی که میکشید خوشحالم از اینکه هنوز کسایی هستن که تقوا و تخصص رو باهم دارن و به کارشون متعهد هستن ممنون از شما و مجموعه نماتک.نمیدونم چطور تشکر کنم.فقط میتونم بگم خدا خیرتون بده و ایشالا هیچ وقت گره تو کارتون نباشه

سلام دوست عزیز. اصلا نگران سوال پرسیدن و ابتدایی و یا حرفه ای بودن سوالتون نباشید. این فروم برای شما ساخته شده که هیچ مطلبی رو درک نکرده ازش نگذرید.
در مورد سوالتون: ببینید، هر مداری یک منبع تغذیه لازم داره. مثلا وقتی شما آردوینو رو با usb کامپیوترتون روشن می کنید، دارید از منبع 5 ولت کامپیوترتون استفاده میکنید. یا ممکن هست از باتری یا منبع تعذیه دیگه ای استفاده کنید.
وقتی که آردوینو روشن میشه، از 5 ولت و گراند تغذیه میکنه و با کدی که داخلش هست، می تونه یک سری خروجی ها رو روشن و خاموش کنه. وقتی که خروجی روشن میشه، ولتاژ ۵ ولت روی روی اون پایه دیده میشه. ولی این ولتاژ فقط یک سیگنال هست و درست نیست که شما این ۵ ولت رو بگیرید و بعد باهاش مثلا یک موتور رو روشن کنید. در واقع این ولتاژ، نمی تونه جریان بهتون بده و اگر هم بخواید به زور ازش جریان بکشید، با آردوینو صدمه می زنید.
درسته که منبع تغذیه ۵ ولت اصلی شما می تونه مثلا اون موتور رو روشن کنه ( یا مثلا رله رو روشن کنه) ولی پایه خروجی آردوینو با اینکه همون ۵ ولت رو داره، نمی تونه جریان لازم رو تامین کنه.
بنابراین ما احتیاج داریم که با یک روشی، با این ۵ ولت خروجی آردوینو، موتور رو به منبع اصلی وصل کنیم. برای همین از ترانزیستور استفاده می کنیم. ترانزیستور شبیه یک کلید فرمان پذیر هست. شما با اون ولتاژ ۵ ولت و جریان کمی که آردوینو می تونه تامین کنه، بهش فرمان میدید و ترانزیستور هم شیر اصلی منبع تغذیه که میتونه خیلی بیشتر جریان بده رو برای موتور و یا رله و یا هر مصرف کننده دیگه باز میکنه.
پس اینکه خود آردوینو به ۵ ولت و گراند اصلی وصل هست، اصلا مهم نیست. مهم اینه که خروجی آردوینو نمی تونه جریان بده و با استفاده از همون جریان کم، شما به ترانزیستور فرمان میدید که روشن بشه و رله از منبع اصلی تغذیه کنه و نه پایه ضعیف آردوینو.
(یک نکته مهم هم بگم که ممکن هست شما رله رو مستقیم به خود آردوینو وصل کنید و مشکلی هم پیش نیاد، ولی کار اشتباهی هست و سعی کنید همیشه تمرین کنید که مدار ها رو به شکل درست و اصولی ببندید.)

در نهایت هم ازتون خواهش می کنم که تیتر سوال هاتون رو طوری انتخاب کنید که بقیه دوستان هم بتونن با سرچ سوالشون به سوال شما و جواب هاش برسن. برای مثال، به جای استفاده از تیتر “پروژه”، می تونید “دلیل استفاده از ترانزیستور برای روشن کردن رله” رو انتخاب کنید. همینطور تیتر دو سوال قبلیتون رو هم لطفا ویرایش کنید.

باز هم هر سوالی که براتون پیش اومد رو با خیال راحت بپرسید.