نوع سیم پیچی یک موتور دوفاز مصنوعی لحظه ای

سلام . با توجه به فرمایشات جناب دکتر مرادی در مورد سیم پیچی موتورهای دوفاز مصنوعی لحظه ای در مورد اینکه در این موتورها نحوه تقسیم شیارهای استاتور به صورت ۲/۳ مربوط به اصلی و ۱/۳ مربوط به کمکی اما بنده موتورهایی را مشاهده کردم که موتور از نوع دوفاز مصنوعی لحظه ای اما نحوه تقسیم شیارهای استاتور به صورت مساوی و حتی نمره سیم استفاده شده یکی بود فقط تعداد دور سیم پیچ کمکی کمتر بود و سیم پیچ کمکی توسط یک عدد رله از مدار خارج میشد و موتور فاقد خازن راه انداز و رانینگ بود

درود برشما بعضی موتورهای خاص که در جاهایی با شرایط ویژه کار میکنند طراحی فرق میکند و ۱.۲و۱.۲ یا همان۲.۳و۱.۳طراحی ولی با خازن راه اندازی نمیشوند و با رله راه انداز بعد از رسیدن دورنامی موتور ازمدار خارج میشود مثل کمپرسور یخچال که با رله استارت از مدار خارج میشور وقتی نوع راه اندازی فرق میکند محاسبه طراح برای موتور هم فرق میکند مثل سطح مقطع سیم و تعداد دور کلاف که در بعضی موتورها هم اصلی و استارت یکسان هستند

2 پسندیده

کار آموز گرامی جناب آقای سنجری : در خصوص الکتروموتور دیده شده توسط شما بعرض میرسانم اینچنین موتورها استثنا بوده ولی بله موجود میباشد این موتورها معمولا در زمانی استفاده میشوند که یا به استارت اولیه قوی نیاز باشد مانند بالابرها و یا کمپرسور یخچالهاو یا باید مرتبا بصورت چپگرد راستگرد کار کنند مانند ماشینهای لباسشویی سطلی در سوالهای قبلی من به این مهم پاسخ داده بودم در ضمن رانینگ همان سیم پیچ اصلی میباشد که هیچ موتوری بدون رانینگ نمیتواند باشد رله نامبرده شما هم رله جریان است که در زمان استارت به دلیل جریان راه اندازی وصل و به محض قطع جریان راه اندازی از مدار خارج شده در نتیجه راه انداز را هم چون با هم سری هستند قطع مینماید

1 پسندیده

استاد عزیز ممنون پاسخ دادین . بله هیچ موتوری نمیتواند بدون سیم پیچ رانینگ یا همان اصلی یا قدرت باشد . اشاره شما به قسمت آخر سوال بنده بود من عرض کردم موتور مورد اشاره فاقد خازن استارت و رانینگ بود ( خازن رانینگ همان خازن روغنی دائم ) بنده مطالب آموزش داده شده توسط شما و مهندس جداری رو چندین بار مشاهده کردم و تا حدودی آشنا شدم با مبحث سیم پیچی . ممنون از شما بزرگواران

سنجری گرامی درود بر شما آقا دنیای ماشینهای الکتریکی بسیار بزرگ و متنوع است و به همین دلیل در تمامی سطوح حتی دانشگاهی شما کمتر کسانی را میبینی که وارد این رشته بشه و اکثرا به برق صنعتی و یا ساختمان وارد میشوند به هر حال چنانچه به این رشته علاقه پیدا کردی و مشغول شدی برای دوره های پیشرفته میتوانی با آقای مهندس جداری در تماس باشی

2 پسندیده

ممنون . صد در صد