جزوه ابزار دقیق

عرض ادب خدمت استاد بزرگوار

چند تا نکته داخل جزوه خلاصه ابزاردقیق دیدم خواستم در میان بذارم
مورد اول در جایی نوشته شده بود blue down valve ایا blow down valve منظور نویسنده بوده؟
در صفحه 16 فلشی کشیده شده که میزان سختی الیاز های فلزی رو نشان میده ، فکر میکنم جهت آن برعکس است.

در قسمت blow out protection نوشته شده اگر فشار گیج فشار از 1.3 حد بالا عبور کند این دیسک به بیرون پرتاب میشود. بنده چون سابقه کار در کارخانه تولید گیج فشار رو داشتم فکر میکنم این گذاره اشتباه است.
چون گیج های فشار در صورت رسیدن به وضعیت burst و ایجاد نشتی مکانیزم خروج blow out disk برای آنها فعال میشود. طبق تجربه blow out protection زمانی که فشار محفظه داخلی گیج به میزان حدودی 1 بار میرسد جهت جلوگیری از شکستن شیشه و آسیب رساندن به اپراتور از پشت گیج خارج میشود.

ممنون میشم نظر کارشناسی خودتون رو بگید

2 پسندیده

عبارت blow down valve صحیح است.
من حضورذهن برای اون فلش ندارم ولی رده های stainless steel از 304 به سمت 321 سختی شون بیشتر نمیشه بلکه مقاومت شون در برابر خوردگی و سایش بیشتر میشه برعکس استحامشون کم میشه چون میزان کربن داخلشون کمتر میشه
وقتی فشار از 1.3 برابر full span بیشتر میشه چون سنسور بوردن آسیب میبیند سیال از پشت گیج و از طریق blow out به بیرون ریخته می شود. در این شرایط گیج آسیب دیده و باید سنسور بوردن تعویض گردد

1 پسندیده

سلام مهندس احوال شما لطف می کنید جزوه ابزار دقیق رو برای من بفرستید

جزوه ای در این خصوص تهیه نشده است. لطفا با همکاران نماتک تماس حاصل فرمایید.

سلام و عرض ادب
آقای مهندس میشه چند تا کتاب در زمینه ابزار دقیق معرفی بفرمایید.

Lessons-in-Industrial-Instrumentation.pdf (60.6 مگابایت)
Instrument and automation engineers’ handbook. Volume I_Measurement and safety.pdf (91.4 مگابایت)

2 پسندیده

استاد این handbook همون کتابی هست که توی پادکست بهش اشاره کردین ؟

بله