اداپتور ابگرمکن

سلام خسته نباشید. مهندس این اداپتور ابگرمکن به جای خروجی ۳ خروجی ۵ ولت داره و همینطور دیود نورانی قرمز رنگی که در خروجی داره موقع وصل به پریز برق دیر روشن میشه و بعد از کشیدن از برق هم دیر خاموش میشه اما نکته اینجاست که وقتی خازن رو از رو برد جدا کردم و با مولتی متر تست کردم دیود به خوبی روشن و خاموش میشد اما اگه خازن رو برد باشه این مشکل هست، خازن رو عوض کردم اما مشکل حل نشد اگه راهنمایی کنین ممنون میشم
۲۰۲۲۱۲۱۵_۱۳۲۷۴۶

سلام.
دوست خوبم.
دیر روشن شدن ال ای دی به خاطر خازن الکترولیتی است . شارژ دشارژ خازن
دیود های یکسوساز را از نظر نشتی تست کنید .
و منبع تغذیه را در حالت بی باری و بار تست کنید.
متشکرم

سلام دوست عزیز، دیر خاموش شدن ال ای دی به دلیل وجود خازن هست. وظیفه خازن ذخیره انرژی به صورت ولتاژ هست و هر زمان که مدار نیاز داشته باشه، خازن ولتاژ رو تامین میکنه و در منابع تغذیه، یکی از مهم ترین قطعات هست و نباید اون رو از مدار خارج کنید. آیا شما بسته تعمیرات الکترونیک رو تهیه کردید؟ بخش مربوط به عیب یابی منابع تغذیه رو کامل دیدید؟ این منبع از چه نوعی است؟ چه تست هایی روی آن انجام دادید؟

1 پسندیده

سلام مهندس خسته نباشید. بله بسته تعمیرات الکترونیکی رو تهیه کردم و تا قسمت رله ها مشاهده کردم. بله نباید خازن رو از مدار جدا کرد ولی نمیدونم چه ایرادیه که دیود با ورود خازن در مدار دیر خاموش و روشن میشه. اولش اداپتور اینجوری نبود یعنی خازنی که اولش توی مدار بود مشکلی ایجاد نمیکرد و دیود با وصل ولتاژ روشن و با قطع ولتاژ هم سریع خاموش میشد اما چون دو تا از این اداپتور دارم برای امتحان خازنش رو در اوردم و تو مدار اون یکی اداپتور انداختم. الان دو تا اداپتور دارم که جفتشون همین مشکلو دارن یعنی دیودشون به محض ورود اداپتور به برق روشن میشه ولی وقتی اداپتور رو از برق جدا می کنم همینجوری تا یکی دو دقیقه روشن میمونه. به علاوه اینکه یکیشون ولتاژ خروجیش ۵.۲ هست و اون یکی ۴.۲ در صورتی که اداپتور ابگرمکن باید خروجیش ۳ باشه. و نکته ای که یادم رفت بگم وقتی با مولتی متر در حالتی که اداپتور به برق متصل نیست و در حالتی که خازن از برد جداست با تست دیود مولتی متر به صورت معکوس به اون چهار تا دیود ولتاژ میدم دیود سریع روشن و با برداشتن پراب ها سریع خاموش میشه اما با ورود خازن به مدار و با تست دیودی که گفتم دیر خاموش و دیر هم روشن میشه و نمیدونم ایراد کار کجاست

دیر روشن شدن و خاموش شدن led مشکل خاصی نیست معمولا و علت اون همون خازن هست. شما باید بررسی کنید ببینید که آداپتور شما چه مداری داره. بعضی آداپتور ها ولتاژشون بدون بار بیشتر از ولتاژ با بار هست. شما باید مدار رو ببینید از چه مدلی هست و بعد شروع کنید به عیب یابی.

2 پسندیده