شبیه‌سازی هایسیس (راکتور های سولفور زدایی واحد آمونیاک)

سلام وقت بخیر استاد بهروزی فر
بنده مشغول شبیه‌سازی یه واحد تولید آمونیاک هستم که واسه شبیه‌سازی راکتور های سولفور زدایی به مشکل برخوردم مواد واکنش از جمله zn در لیست مواد نیست می خواستم بدونم باید چکار انجام بدم اگر نیاز هست که این ماده رو خودم تعریف کنم باید با چه مشخصاتی باشن؟
ممکنه این واکنش تو خود نرم افزار باشه اگر آره چطور می تونم بهش دسترسی داشته باشم ؟

سلام خانم مهندس جلیلی

احتمالا منظورتون از راکتور سولفورزدایی، یک بستر جذب ZnO برای حذف H2S از جریان متان هستش.
اگر این منظورتون هست، نیازی به تعریف راکتور ندارید و میتونید از یک Component Splitter استفاده کنید و ترکیبات گوگردی رو از خوراک جدا کنید.
به چند دلیل امکان شبیه‌سازی این راکتور در هایسیس فراهم نیست:

1. نبود ماده ZnO و ZnS که محصول واکنش هست
  2. ناپایا (unsteady state) بودن این راکتور، چون یکی از خوراک‌ها جریان پیوسته (گاز ترش) داره و اون یکی (ZnO) به صورت batch هستش. محصولات هم به همین صورت، گاز شیرین شده جریان پیوسته خروجی داره ولی ZnS در راکتور باقی می‌مونه.
  3. نبود مدل ترمودینامیکی مناسب در هایسیس که بتونه برای جامدات مناسب باشه
  4. عدم امکان تعریف ZnO و ZnS به صورت ماده فرضی: چون هم خواص درست پیش‌بینی نمیشن و هم امکان شرکت در واکنش برای مواد فرضی وجود نداره.

با استفاده از نرم‌افزار اسپن پلاس یا از دیتابیس اسپن پلاس در هایسیس میتونید ZnO و ZnS رو تعریف کنید، ولی بقیه مشکلاتی که گفتم کماکان وجود داره و به همین دلیل استفاده از Component Splitter رو توصیه میکنم.

اما اگر حتما میخواهید راکتور رو شبیه‌سازی کنید، نرم‌افزار Aspen Adsorption برای این منظور مناسب‌تر هستش.

موفق باشید
بهروزی‌فر

1 پسندیده