برد کولر گازی

سلام دوست عزیز، ببینید کلا نمایشگر ها اگر از نوع 7 segment و انواع led اون نباشن، ماژول های پیچیده ای به حساب میان. داخلشون یک برد کنترلر داره و میکرو بهشون data میده و اونا به نسبت داده میکرو، چیزی که لازم هست رو نشون میدن. بنابراین به نظر من بهترین راه برای اینکه متوجه بشید که آیا نمایشگر خراب شده یا مشکل از جای دیگه هست، اینه که بعد از بررسی کل برد، اگر به جایی شک نکردید، از یک نمایشگر سالم استفاده کنید و ببینید که آیا مشکل حل میشه یا نه؟‌ (کلا وقتی شما به صورت تخصصی تعمیرات یک نوع برد رو انجام بدید، خیلی خوبه که قطعات یدکی اون ها رو موجود داشته باشید که خیلی سریع این موارد رو با قطعاتی که مطمئن هستید سالم هستن تست کنید)
در مورد قسمت گیرنده ir هم قبلا داخل فروم چند باری صحبت شده و اگر بگردید حتی چند تا عکس از برد های کولر گازی پیدا میکنید که قسمت گیرنده رو مشخص کردیم و توضیح دادیم. معمولا از یک گیرنده سه پایه استفاده میشه که داده رو از امواج ir میگیره و فیلتر میکنه و میده به میکرو. این قطعه اگر خراب بشه، روی همه دکمه های ریموت تاثیرش رو میبینید و خرابیش به این صورت نیست که مثلا یک دکمه خاصی از ریموت رو دیگه نگیره. وقتی شما دکمه های ریموتتون کار میکنه ولی مثلا چند تا دستور خاص فقط کار نمیکنن، مشکل از جای دیگه هست. برای مثال، فرض کنید که دستور چرخش موتور روی خود پنل رو میدید ولی موتور اون یا درایور اون خراب شده. خوب طبیعی هست که اون دستور انجام نمیشه. بنابراین ببینید که کدوم فرمان ها انجام نمیشن (و اینکه آیا همیشه انجام نمیشن یا بعضی وقتا انجام نمیشن؟) و بعد دنبال کنید مدار رو. اگر همه چیز سالم هست، نهایتا مشکل از میکرو خواهد بود.
راستی حتما خود رموت رو هم چک کنید. اینکه بعضی دکمه ها کار نکنن، ممکن هست مشکل از ریموت هم باشه. حتما با یک دوربین قدیمی که امواج آی آر رو نشون میده، لنز ریموت رو چک کنید و ببینید آیا وقتی دکمه رو میزنید، فرستنده چشمک میزنه یا نه؟

1 پسندیده

سلام استاد من با برد کولر گازی های زیادی روبرو میشم که یا صفحه نمایشگرش اصلا روشن نمیشه یا بعضی از علائم رو برد روشن خاموش نمیشه با زدن کنترل ولی بعضیش عمل میکنه حالا نمیدونم ایراد از کجاست منبع تغذیه مون هم ترانسه که یک سو شده واون مشکل نداره حالا من نمایشگر هم معمولا برای کار با کنترل گیرنده ir داره چه جوری باید شروع کنم برای تست نمایشگر از ولت گیری تا روشن نشدن صفحه نشدن نمایشگر تا عمل نکردن بعضی از آپشن هایی که با کنترل میزنم ولی اون عملو انجام نمیده و همچنین نمادهایی که روشن میشه چه جوری باید ولت گیری کنم و همچنین عملیاتای مختلف که ir میگیره و نحوهی کار نمایشگر تا میکرو آیا بینشون چیزی هست یا مستقیم میره میکرو ممنون میشم توضیح جامعی بدید که بتونم این مشکلاتو هم تشخیص بدم و برطرف کم

اگه از نوع سون سگنمت و ال ای دی باشن چه جوری میشه ؟

اگر از نوع led باشن یا سون سگمنت که خودش باز led هست، معمولا یا به صورت آنود مشترک هستن یا کاتود مشترک و به ازای هر سگمنت روی نمایشگر، یک پایه باید وجود داشته باشه که میتونید به راحتی با مولتی متر اون رو تست کنید.

متشکر ممنون