تمرین مدار آردوینو

سلام استاد خسته نباشید
ی تمرین دادید داشتم حل میکردم
به کمک سه کلید و سه led یک مدار بسازیم که اگر کلید ۱ و ۲ زدیم led 1 روشن و اکر ۱ و ۳ زدیم led 2 روشن شود و اگر ۲ و ۳ led 3

مدارش رو ساختم برنامه هم از نظر خودم درسته ولی کار نمیکنه
و یک مشکل دیگه اینکه وقتی پایه منفی led به دستم میخوره مقدار خیلی کوچیکی نورش روشن میشه (نویز مانند)
واما چرا ؟ وقتی روی صندلی هستم و پامو از زمین بر میدارم این مقدار نور نویزی کمتر هم میشه
یک جورایی گراندش زمینه
و منبع تغذیه این مدار لپتاپ هست
واما چه ربطی به زمین واقعی داره
(چون منظور از زمین فقط ولتاژ صفر ولته دیگه نه اینکه زمین واقعی)

حتی یک‌سیم خالی به پایه منفی ال ای دی وصل بشه و سیم روی هوا آزاد باشه بازم روشن میشه

@mohammadebzo#5386

@mohammadebzo#5388 2021-07-13/1626195454-816772-img-20210713-210506.jpeg
2021-07-13/1626195455-602641-img-20210713-210524.jpeg

سلام دوست عزیز، مشکل کد هم برطرف شد؟
درسته که منظور از زمین مدار ولتاژ 0 هست ولی اینکه چرا بهش میگن زمین به این دلیل هست که زمین دریایی از الکترون داره و درواقع در نیروگاه ها وقتی که دارن برق تولید میکنن از این زمین استفاده میکنن. به همین دلیل هست که اگر شما به فاز برق خونه دست بزنید، اگر به زمین (یا دیوار حتی) اتصال داشته باشید، برق شما رو میگیره ولی اگر کفش کاملا عایق داشته باشید و به هیچ جا تماسی نداشته باشید، اتفاقی براتون نمیفته. انگار که زمین یک نول خیلی بزرگ هست.
فازمتر هم همینطوری کار میکنه. در واقع میاد بین فاز و بدن شما و زمین یک مدار میبنده و اگر الکترون ها حرکت کردن، چراغش روشن میشه و اینطوری فاز رو پیدا میکنه. (فازمتر حتی با کفش عایق هم کار میکنه و دلیلش این هست که بین بدن شما با زمین یک خازن بوجود میاد و شارژ و دشارژ این خازن برای روشن شدن چراغ فازمتر کافیه ولی برای برق گرفتگی کافی نیست) (کلا استفاده از فازمترهایی که بدن انسان رو در مدار قرار میده، در کشورهای پیشرفته غیر استاندارد هست . فازمترهای مخصوصی استفاده میکنن که هیچ خطری نداره)

با دونستن این توضیحات، کلا بدونید که همه این موارد ایجاد نویز میکنه و به همین دلیل هست که من همیشه تاکید میکنم هیچ قسمتی از مدار رو رها نکنید و همیشه باید ولتاژ همه قسمت ها مشخص باشه و جایی رو هوا نباشه. مقاومت های pull up و pull down بهترین راهکار برای جلوگیری از نویز مخصوصا در کلید ها هستن.

@mohammadebzo#5389 استاد با تلاش بسیار زیاد مشخص شد از سیم بود😅
مقاومت بالایی داشت و این نویز هم ی جورایی مشکلش حل شد ولی چرا از اون سیم ها استفاده کردیم به زمین واقعی ارتباط داشت ؟

@mohammadebzo#5387

2021-07-13/1626195325-931416-img-20210713-210239.jpeg