استفاده از ترانزیستور برای خاموش شدن موتور

سلام دوست عزیز، برای اینکار میتونید از ترانزیستور های pnp استفاده کنید که انگار با ولتاژ‌ مثبت خاموش میشن و با ولتاژ‌ ۰ روشن میشن. (اینکه از واژه “انگار” استفاده کردم برای این است که برای روشن کردن pnp در واقع باید ولتاژ ها طوری باشن که جریان از بیس خارج بشه ولی در npn برای روشن کردن ترانزیستور باید جریان به بیس وارد بشه)

@Mehrad#5287
اگر بیس ۵ ولت باشه باز هم‌ترانزیستور روشن میشه دیگه

سلام دوست عزیز، این یکی از مشکلات استفاده از pnp هست. وقتی که شما از میکروکنترلر استفاده میکنید، میتونید برنامه تون رو طوری بنویسید که منطق ۰ و ۱ جاش عوض بشه و لازم نیست برای اینکار حتما از pnp استفاده کنید و ترانزیستور های npn خیلی راحت تر به میکرو وصل میشن. ولی اگر هدفتون این هست که حتما از pnp استفاده کنید، وقتی که میکرو مثلا فقط ۵ ولت میتونه تولید کنه، میتونید از آی سی های buffer استفاده کنید مثل uln2003 که میتونن ولتاژ‌ رو براتون تبدیل کنن. یعنی میکرو ۵ ولت رو آی سی buffer میده و آی سی اون ولتاژی که لازمه مثلا ۱۲ ولت رو خروجی میده و شما میتونید اون رو وصل کنید به ورودی بیس pnp

@mohammadebzo#5256 البته نظر خودم اینه ترانزیستور و موتور موازی بشن ی جورایی

@mohammadebzo#5293 چون حالت عادی پایه بالایی به پایه بیس وصله اگر بالا ولتاژ بیشتری نسبت به بیس داشته باشه شارش جریان خواهیم داشت و ترانزیستور روشن خواهد شد

اولین نکته اینکه لطفا شماتیک رو یکم تمیزتر بکشید و از شماتیک های استاندارد استفاده کنید. بهترین حالت اینه که به جای اینکه مدارهای بسته بکشید، ولتاژ ها رو مشخص کنید. مثلا پایین موتور لازم نیست بره تا پایانه منفی باتری و فقط کافیه علامت گراند رو براش بکشید. مخاطب خودش میدونه که منظور پایانه منفی باتری هست. همینطور برای قسمتی که به ۹ولت باتری وصل شده، لازم نیست اصلا باتری رو بکشید و فقط کافیه علامت ۹+ ولت رو بالاش بذارید. علامت ترانزیستور هم بهتره دورش دایره نکشید که شلوغ نشه.

در شماتیک شما به نظر میاد که پایه میکرو رو به بیس ترانزیستور وصل نکردید و وصل کردید به پایه امیتر که از اون طرف هم به ۹ ولت وصل شده. پس در واقع شما پایه میکرو رو وصل کردید به ۹ولت که باعث میشه بسوزه.
میکرو همیشه به بیس ترانزیستور فرمان میده. مدار شما باید شبیه شکل زیر بشه:
2021-07-05/1625510984-108656-pnp.jpeg

@Mehrad#5326 بله عالی بود استاد👌

درود
فرض کنید ic ای داریم که یک ورودی سنسوری دارد که اگر سنسور فعال بشود خروجی ۵ ولت میدهد و‌اگر نشود صفر ولت.
میخوایم به کمک ترانزیستور کاری کنیم که با فعال شدن سنسور موتور خاموش شود و با غیر فعال شدنش موتور روشن شود
( با خروجی ۵ ولت موتور خاموش شود و با خروجی صفر ولت )
(این عکسی که فرستادم میخوام منطقش معکوس بشه
چه راهنمایی دارید؟ )2021-07-03/1625320726-232024-img-20210703-182339.jpeg

@mohammadebzo#5294 @Samane
نظری دارید ؟

@Mehrad#5269 ببینید استاد من در اینجا دقیقا از PNP استفاده کردم و پایه output مدار به شاخه بالایی PNP وصله و گراند به بیس
الان با مثبت شدن خروجی، ترانزیستور روشن میشه
شما میفرمایید خاموش
چجوری؟