چند ابهام از ارتینگ

سلام
سوال 1 : به صورت کلی در تمام استانداردها به دوام و ایمنی سیستم زمین تاکید شده است. به طور خاص ممکن است در مواردی مقدار مقاومت الکترود زمین نیز مطرح باشد
سوال 2 : استانداردها به صورت کلی تاکید بر همبندی دارند . همبندی می تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم باشد. همبندی غیرمستقیم از طریق spd یا spark gap امکان پذیر است
3- همبندی مهم ترین راه پیشگیری از برق گرفتگی در این شرایط است. فراموش نکنید پتانسیل خطرناک نیست اختلاف پتانسیل است که باعث بروز قوس و جرقه و … میشود. الکترودهای زمین ایزوله از هم مشکل اختلاف پتانسیل را بدتر می کند

با سلام و احترام
استاد گرامی ضمن تشکر از زحمات جنابعالی در چند مورد ابهاماتی برای اینجانب وجود دارد که استدعا دارم راهنمایی فرمایید
1- راهکاری ارائه دهید برای استفاده از یک ارت مشترک جهت تمامی امور مورد نیاز اصل بر نحوه ی اجراست یا نتیجه ی اجرا؟ برای مثال آیا داشتن یک راد کوبیده شده با مقاومت 0.3 اهم برای این منظور مناسب است؟ یا داشتن ارت فونداسیون با مقاومت 3 اهم؟
به طور کلی رفع ابهام بفرمایید تا در موقعیت های مختلف به چه چیزی توجه کنیم
2- در موضوع ابزار دقیق با وجود اینکه استانداردهایی که جنابعالی رفرنس دهی کردید به صراحت توصیه به یک عدد ارت مشترک کرده است اما مجددا تاکید بر جداسازی ارت ها من جمله جهت کیس های IS , NIS یا به بیان های دیگر به اسم کلین ارت و اینسترومنت ارت میشود و در انتها جهت هم بندی چاهای ارت توصیه به استفاده از سرج ارستر میشود!؟ خواهشمندم ضمن تشریح اصرار بر این روش اجرا، توضیح دهید منظور از سرج ارستر در این روش ها همان اسپارک گپ است؟
3- در خصوص استفاده از صاعقه گیر، شرایطی را در نظر بگیرید که در یک کمپ از ارت گسترده مناسب برخورداریم و از این ارتینگ به صورت مشترک جهت حفاظت الکتریکی و صاعقه گیر بهره بردیم، آیا در لحظه ی وقوع صاعقه برای فردی که به فنس ارت شده ی کمپ تماس فیزیکی دارد امکان وقوع حادثه وجود ندارد؟ (منظور دقیقا لحظه ی برخورد صاعقه به صاعقه گیر است و تماس مستقیم با تجهیزات ارت شده در فضای آزاد ) ایا این مساله با استفاده از ارت جداگانه مرتفع می شود؟( در خصوص ساختمان و شخصی که به دیواره ی ساختمان از بیرون تکیه داده هست هم به شکل مشابه مورد سوال است)
با تشکر

با سلام
احتراما جناب آقای مهندس ساسانفر لطفا پاسخ دهید

سلام خسته نباشید
عذر میخوام یه سوال داشتم از آقای مهندس ساسانفر من شنیدم باید از دیود برای اتصال چاه ارت ابزاردقیق و برق استفاده کرد آیا این موضوع درست هست؟ و آیا در استانداردی این موضوع ذکر شده؟ و اگه درست هست مقادیر ولتاژ و جریان این دیود چطور محاسبه میشه؟
با تشکر

در استاندارد IEC62305 اتصال مستقیم و همبندی هم‌پتانسیل کننده عنوان شده است.