LCD لیکوید و کار نکردن

ملاحظه کنید
نمیدونم چطوری هست
و Blink هاش هم بزرگتر هست مهندس
و یه مربع بزرگ هست

لطفا راهنمایی کنید مهندس جان

:pray::pray::pray:

سلام جناب مهندس واحدیان
برای مطرح کردن یک پرسش نیازی نیست که جملات خودتون و عکس هایی که ارسال میفرمایید رو در قالب پیام های جدا ارسال کنید
حجم متون و عکس های ارسال شده در یک موضوع هیچ محدودیتی ندارند و شما به سادگی میتونید با ساخت تنها یک تاپیک و نوشتن کل متن مدنظرتون داخل اون سوالتون رو در فروم ثبت کنید.

در این صورت هم ارسال پیام برای شما ساده تر هست و هم خوندن متون پیامتون توسط افرادی که سوالی مشابه شما رو در گوگل سرچ میکنن ساده تر میسر میشه.

موفق و پیروز باشید

چشم مشکلی ندارد
انشاا… پیام های بعدی

استاد خواهشاً راهنمایی کنید خیلی نیاز دارم

سلام دوست عزیز، همونطور که خانم مهندس هم اشاره کردن، لطفا سعی کنید سوالات خودتون رو در یک پیام ارسال کنید. نکته مهمتر اینکه اولویت بندی پاسخ سوالات بر اساس آخرین تاریخ فعالیت سوال هست و ارسال پاسخ های مکرر زیر سوال ممکن هست که زمان پاسخ گویی به سوال شما رو عقب بندازه.

و اما در مورد سوال شما:
احتمالا به علت برعکس وصل کردن مثبت و منفی، ال سی دی شما با مشکل مواجه شده است.
ال سی دی جدیدی که شما تهیه کردید از نوع alphanumeric نیست و بهش میگن graphical lcd به این معنی که فقط برای نمایش کاراکتر استفاده نمیشه و میتونید روی اون هر عکسی نمایش بدید.
برای راه اندازی کامل این نوع lcd باید از کتابخانه مخصوص خودش استفاده کنید (در اینترنت بگردید پیدا میکنید)
البته که ظاهرا همین کتابخانه هم داره روی lcd متن رو مینویسه ولی نتونسته درست سطر و ستون ها رو تشخیص بده. وقتی که شما دستور lcd.begin(64,128( رو استفاده میکنید، یعنی ۶۴ کاراکتر در ۱۲۸ خط که درست نیست. چک کنید ببینید در عمل چند کاراکتر و چند سطر داخل lcd جا میشه و اعداد رو تغییر بدید شاید درست شد. اگر نشد باید کتابخانه رو عوض کنید.

این هم یک عکس نمونه از کاری که با این lcd میشه انجام داد.
image

image

سلام مهندس جان من کتابخانه اون رو پیدا کردم که به نام
U2g2 هست که رااه انداختم و داره کار می‌کنه فقط یه مشکل که من دارم نمیتونم با این کتابخانه کار کنم ، یعنی با دستورات اون آشنایی ندارم و چیز زیادی هم داخل نت ندیدم و با example ها تونستم راه بندازم و داخل اون مثال ها یه چند تا کتابخانه دیگه هموارد کرده بود به نام Arduino و wire و چند تا دیگه که من این دوتا رو یادم هست
اگر میشه در مورد این کتابخانه ها توضیح بدید و اگر میشه لینک یا مطلبی از دستورات کامل این u2g2 برام ارسال کنید تا بتونم راحت تر ارتباط بگیرم و باهاش کار کنم

من به شما پیشنهاد میکنم که با روند بسته پیش برید و با قطعاتی که در طول بسته کار میکنیم کار کنید. در ادامه بسته انقدر مثال و پروژه با زبان C و C++ انجام میدیم که با تمرین میتونید تسلط خیلی خوبی بدست بیارید. نکته مهمی که من در طول بسته بهش تاکید دارم این هست که هیچ بسته ای نمیتونه همه قطعات دنیا رو بیاره و آموزش بده. من در طول بسته به شما یاد میدم خودتون بتونید با قطعات جدید کار کنید و راه خودتون رو پیدا کنید.
کتابخانه های arduino همگی به صورت متن باز open source هستن و شما در صورت تسلط روی زبان برنامه نویسی میتونید کتابخانه رو باز کنید و کد اون رو ببینید. اکثرا همه دستورات داخل سورس وجود داره با توضیح.
داخل اینترنت هم به دنبال Interfacing 128 x 64 Graphical LCD With Arduino بگردید میتونید مطالب متنوعی پیدا کنید.

همه موارد به راحتی در اینترنت پیدا میشن. برای مثال برای Wire:

این کتابخانه برای ارتباط TWI (Two-Wire Interface) و I2C استفاده میشه که از جمله ارتباط های میکرو با دنیای بیرون هست.

در مورد کتابخانه U8g2 این لینک اصلی کتابخانه هست در گیت هاب ( گیت هاب یکی از معروف ترین سایت هایی هست که کد های متن باز open source روی اون قرار میگیرن)

از داخل پروژه گیت هاب میرسیم به لینک زیر:

این هم یک لینک مثال در اینترنت که صرفا در گوگل پیدا کردم:

فقط دقت کنید که راه اندازی lcd های به این اندازه، نیاز به فضای ram و قدرت پردازش بالاتری داره و ممکن هست که arduino nano نتونه کامل نیازهای مختلف پروژه شما رو برطرف کنه.

سلام مهندس
کاملا متوجه شدم
توضیحات شما فوق‌العاده بود و عالی

تشکر فراوان خدمت شما

:pray::pray::pray::pray::pray::pray::pray::rose::rose::rose::rose::rose::rose::rose::pray::pray::pray::pray::pray::pray: